



Zebronics Zeb-Thunder Pro Wireless Headphones
$9.57 • View Prices • By Zebronics
Zebronics Zeb-Thunder Pro Wireless Headphones price in United States starts from $9.57.
- Share
$9.57
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Headphone
- On the Ear
- Wireless and Wired
- Bluetooth 5.3
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 40 mm Driver
Zebronics Zeb-Thunder Pro Wireless Headphones Specs
- Headphone
- On the Ear
- Wireless and Wired
- Bluetooth 5.3
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 40 mm Driver
General
| Brand | Zebronics |
| Model | Zeb-Thunder Pro |
| Design | Headphone |
| Type | On the Ear |
| Connectivity | Wireless, Wired |
Design and Body
| Dimensions | 190 x 215 x 85 mm |
| Weight | 160 g |
| Foldable | Yes |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.3 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes |
| Voice Assistant | Yes |
| Controls | Volume Up/Down |
| Music Controls | Pause/Play |
| Call Controls | Accept/Reject calls |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | Type-C Charging, Dual Pairing, MicroSD Supports, AUX Cable Support, Gaming Mode |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Impedance | 32 ohm |
| Sensitivity | 115±3dB |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 40 mm |
| Driver Type | Dynamic |
| Environmental Noise Cancellation | Yes |
Extra
| Sales Package | 1 U Headphone, AUX Cable, Charging Cable, User Manual |
| Inline Remote | Yes |
Power Features
| Battery Life | 60 hours |
| Charging Time | 1 hour |
Warranty
| Warranty | 1 year |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defect |
| Not Covered in Warranty | Physical Damage |
Zebronics Zeb-Thunder Pro Wireless Headphones Price History
You can check the price history of Zebronics Zeb-Thunder Pro Wireless Headphones below. The current price is $908. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
1 Comment Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

Zebronics Zeb-Thunder Pro Wireless Headphones vs Boult Audio Q Wireless Headphones
Zebronics Zeb-Thunder Pro Wireless Headphones vs pTron Studio Evo Wireless Headphones
Zebronics Zeb-Thunder Pro Wireless Headphones vs Triggr Trinity 2 Wireless Headphones
Zebronics Zeb-Thunder Pro Wireless Headphones vs boAt Rockerz 371 Wireless Headphones
Zebronics Zeb-Thunder Pro Wireless Headphones vs Zebronics Zeb-Thunder Neo ZEB-WHP12 Wireless Headphones
Zebronics Zeb-Thunder Pro Wireless Headphones vs Zebronics Zeb-Thunder Max Wireless HeadphonesDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













