


Klipsch The Austin 10W Bluetooth Smart Speaker
$86.99 • View Prices • By Klipsch
Klipsch The Austin 10W Bluetooth Smart Speaker is a Mobile Speaker from Klipsch. Compare prices, read reviews, and check specifications of Klipsch The Austin 10W Bluetooth Smart Speaker.
- Like
- Comment
- Share
Klipsch The Austin 10W Bluetooth Smart Speaker price in United States is $86.99. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- Smart Speaker
- Wireless Speakers
- Mono Channel
- Bluetooth 5.3
- 70 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- Mid/high Frequency Driver- 1 x 1.5” Passive Radiators- 2 x 1.38”x2.17” Driver
- Subwoofer
- Microphone
Klipsch The Austin 10W Bluetooth Smart Speaker Specs
- Smart Speaker
- Wireless Speakers
- Mono Channel
- Bluetooth 5.3
- 70 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- Mid/high Frequency Driver- 1 x 1.5” Passive Radiators- 2 x 1.38”x2.17” Driver
- Subwoofer
- Microphone
General
| Brand | Klipsch |
| Model | The Austin |
| Type | Smart Speaker |
| Connectivity | Wireless |
| Configuration | Mono Channel |
| Portable | Yes |
Design and Body
| Dimensions | 105 x 105 x 44 mm |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.3 |
| Microphone | Yes |
| Water Resistant | Yes |
| Number of USB Ports | 1 |
| Additional Features | Klipsch Connect App, Broadcast Mode, Built-in Strap |
Sound Features
| Frequency Response | 70 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Size | Mid/high Frequency Driver- 1 x 1.5” Passive Radiators- 2 x 1.38”x2.17” |
| Subwoofer | Yes |
Power Features
| Battery | Rechargeable Lithium Ion |
| Battery Life | 12 hours |
| Power Output RMS | 10 W |
Klipsch The Austin 10W Bluetooth Smart Speaker Prices
8% (price increased by $7 in one month)
Klipsch The Austin 10W Bluetooth Smart Speaker Price History
You can check the price history of Klipsch The Austin 10W Bluetooth Smart Speaker below. The current price is $86.99. Over the past month, there has been a increase of $7 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Mobile Speakers
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














