


Sony ULT Field 7 Smart Speaker
$448 • View Prices • By Sony
Sony ULT Field 7 Smart Speaker is a Mobile Speaker from Sony. Compare prices, read reviews, and check specifications of Sony ULT Field 7 Smart Speaker.
- Like
- Comment
- Share
Sony ULT Field 7 Smart Speaker price in United States is $448. The lowest price is available at Newegg.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- Smart Speaker
- Wireless Speakers
- Bluetooth 5.2
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 114 mm Driver
- Amplifier
- Subwoofer
- Microphone
Sony ULT Field 7 Smart Speaker Specs
- Smart Speaker
- Wireless Speakers
- Bluetooth 5.2
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 114 mm Driver
- Amplifier
- Subwoofer
- Microphone
General
| Brand | Sony |
| Model | SRS-ULT70 |
| Type | Smart Speaker |
| Connectivity | Wireless |
| Portable | Yes |
Design and Body
| Dimensions | 224 x 512 x 222 mm |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.2 |
| Microphone | Yes |
| Water Resistant | Yes |
| Number of USB Ports | 1 |
| Additional Features | Comfortable Handle, Colourful Light, Powerbank, Karaoke |
Sound Features
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Size | 114 mm |
| Amplifier | Yes |
| Subwoofer | Yes |
Power Features
| Battery Life | 30 hours |
Warranty
| Warranty | 1 year, Brand Warranty |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Physical Damages |
Sony ULT Field 7 Smart Speaker Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Sony ULT Field 7 Smart Speaker Price History
You can check the price history of Sony ULT Field 7 Smart Speaker below. The current price is $448. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Mobile Speakers
Related Searches
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














