



Soundcore Motion Boom 2 80W Bluetooth Speaker
$89.98 • View Prices • By Soundcore
Soundcore Motion Boom 2 80W Bluetooth Speaker is a Mobile Speaker from Soundcore. Compare prices, read reviews, and check specifications of Soundcore Motion Boom 2 80W Bluetooth Speaker.
- Like
- Comment
- Share
Soundcore Motion Boom 2 80W Bluetooth Speaker price in United States is $89.98. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- Party Speaker
- Wired, Wireless Speakers
- 2.0 Channel
- Bluetooth 5.3
- 50W Racetrack Subwoofer 2 x 15W Tweeter Driver
- Subwoofer
- Microphone
- 24 hours Battery Life
Soundcore Motion Boom 2 80W Bluetooth Speaker Specs
- Party Speaker
- Wired, Wireless Speakers
- 2.0 Channel
- Bluetooth 5.3
- 50W Racetrack Subwoofer 2 x 15W Tweeter Driver
- Subwoofer
- Microphone
- 24 hours Battery Life
General
| Brand | Soundcore |
| Model | Motion Boom 2 |
| Type | Party Speaker |
| Connectivity | Wired, Wireless |
| Configuration | 2.0 Channel |
| Portable | Yes |
Design and Body
| Dimensions | 295.91 x 184.91 x 101.09 mm |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.3 |
| Microphone | Yes |
| Water Resistant | Yes |
| Number of USB Ports | 1 |
| Additional Features | IPX7 Waterproof and Floats, RGB Lights, Custom EQ, PartyCast 2.0 / TWS |
Sound Features
| Driver Size | 50W Racetrack Subwoofer 2 x 15W Tweeter |
| Subwoofer | Yes |
Extra
| Sales Package | Soundcore Boom 2, USB C to C Cable, Safety Sheet |
Power Features
| Battery Life | 24 hours |
| Power Output RMS | 80 W |
Soundcore Motion Boom 2 80W Bluetooth Speaker Prices
16% (price dropped by $14 in one month)
Soundcore Motion Boom 2 80W Bluetooth Speaker Price History
You can check the price history of Soundcore Motion Boom 2 80W Bluetooth Speaker below. The current price is $89.98. Over the past month, there has been a decrease of $14 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Mobile Speakers
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















