
iQOO Z1
$240.32 • Out Of Stock • By iQOO
iQOO Z1 price in United States starts from $240.32.
- Share
This Mobile Phone is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$240.32
Search
Features
- Dual Sim, 5G, VoLTE, NFC, Wi-Fi
- Dimensity 1000+ , Octa Core, 2.6 GHz Processor
- 6 GB RAM, 128 GB inbuilt
- 4500 mAh Battery with 44W Fast Charging
- 6.57 inches, 1080 x 2408 px, 144 Hz Display with Punch Hole
- 48 MP + 8 MP + 2 MP Triple Rear & 16 MP Front Camera
- Memory Card Not Supported
- Android v10
OUT OF STOCK
iQOO Z1 Specs
Group: $22,500 to $27,500
General
- Android v10Average
- Thickness: 8.9 mmThick
- 195 gAverage
- Side Fingerprint Sensor
Display
- 6.57 inch, IPS LCD ScreenSmall
- 1080 x 2408 pixelsAverage
- 402 ppiGood
- HDR10
- 144 Hz Refresh Rate
- Punch Hole Display
Camera
- 48 MP + 8 MP + 2 MP Triple Rear CameraAverage
- 4K @ 30 fps UHD Video Recording
- 16 MP Front CameraAverage
Technical
- Mediatek Dimensity 1000+ Chipset
- 2.6 GHz, Octa Core ProcessorFast
- 6 GB RAMSmall
- 128 GB Inbuilt MemoryAverage
- Memory Card Not Supported
Connectivity
- 4G, 5G, VoLTE
- Bluetooth v5.0, WiFi, NFC
- USB-C v2.0
Battery
- 4500 mAh BatterySmall
- 44W Fast Charging
Extra
- No FM Radio
- Not Water Proof
Related Mobile Phones
Related Searches
Compared With

iQOO Z1 vs Samsung Galaxy S23 FE 5G
Vivo X300 Ultra 5G vs Apple iPhone 17 Pro Max
Apple iPhone 14 vs Samsung Galaxy S25 Ultra
Nothing Phone (4a) Pro (12GB RAM + 256GB) vs Doogee Fire 7 Ultra
Xiaomi Redmi Note 15 Pro vs Samsung Galaxy A57
Asus ROG Phone 10 Pro Edition vs Redmagic 10S Pro 5G (24GB RAM + 1TB)iQOO Z1 Full Specs
General
| Model | IQOO Z1 |
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano+Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | May 19, 2020 |
Design
| Dimensions | 75.6 x 164 x 8.9 mm |
| Weight | 195 g |
Display
| Type | Color IPS LCD Screen (16M Colors) |
| Touch | Yes |
| Size | 6.57 inches, 1080 x 2408 pixels, 144 Hz |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | ~ 402 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 83.9% |
| HDR Support | Yes, HDR10 |
| Features | HDR10 |
| Notch | Yes, Punch Hole |
Memory
| RAM | 6 GB |
| Storage | 128 GB |
| Card Slot | No |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| 5G | Yes |
| VoLTE | Yes, Dual Stand-By |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.0, A2DP, LE, aptX HD |
| USB | Yes, USB-C v2.0 |
| USB Features | USB Charging |
Extra
| GPS | yes with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| Fingerprint Sensor | Yes, Side |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Compass, Gyroscope |
| 3.5mm Headphone Jack | Yes |
| NFC | Yes |
| Extra Features | UFS 2.1 |
Camera
| Rear Camera | 48 MP ƒ/1.8 (Wide Angle) 8 MP ƒ/2.2 (Ultra Wide) 2 MP ƒ/2.4 (Macro) Macro |
| Auto Focus | Yes |
| Features | Digital Zoom, Auto Flash, Face detection, Touch to focus |
| Video Recording | 4K @ 30 fps UHD, 1080p @ 30 fps FHD |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 16 MP ƒ/2 (Main) |
| Front Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
Technical
| OS | Android v10 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 1000+ |
| CPU | 2.6 GHz, Octa Core Processor |
| Core Details | 4x2.6 GHz Cortex-A77 & 4x2.0 GHz Cortex-A55 |
| GPU | Arm Mali-G77 MC9 |
| Java | No |
| Browser | Yes, supports HTML5 |
Multimedia
| Yes | |
| Music | Yes |
| Video | Yes |
| FM Radio | No |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 4500 mAh, Li-ion Battery |
| Fast Charging | Yes, 44W Fast Charging |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.










