




Nubia Z60 Ultra
$699.99 • View Prices • By Nubia
Nubia Z60 Ultra is a 5G Android 14 Smartphone powered by Qualcomm 8 Gen3 with 12 GB RAM and 256 GB storage. It has a 6.8 inches AMOLED display with 120 Hz refresh rate. It features a 64 MP + 50 MP + 50 MP Triple rear camera and a 12 MP front camera. It packs a 6000 mAh Battery with 80W Fast Charging. Notable features include NFC, IP68 Rating, In-Display Fingerprint and USB on-the-go.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
$699.99
Search
Nubia Z60 Ultra price in United States is $699.99. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
Variants
12GB+256GB$699.99
16GB+512GB$719
Features
- Dual Sim, 5G, VoLTE, NFC, Wi-Fi, IR Blaster
- Snapdragon 8 Gen3, Octa Core, 3.3 GHz Processor
- 12 GB RAM, 256 GB inbuilt
- 6000 mAh Battery with 80W Fast Charging
- 6.8 inches, 1116 x 2480 px, 120 Hz Display
- 64 MP + 50 MP + 50 MP Triple Rear & 12 MP Front Camera
- Android v14
- No FM Radio
Nubia Z60 Ultra Specs
Group: $550 to $850
General
- Android v14Good
- Thickness: 8.8 mmThick
- 246 gHeaviest
- In Display Fingerprint Sensor
Display
- 6.8 inch, AMOLED ScreenLarge
- 1116 x 2480 pixelsPoor
- 400 ppiPoor
- HDR10+, 1500 nits (peak), 100% DCI-P3
- 120 Hz Refresh Rate
Camera
- 64 MP + 50 MP + 50 MP Triple Rear Camera with OISAverage
- 4K @ 60 fps UHD Video Recording
- 12 MP Front CameraAverage
Technical
- Qualcomm Snapdragon 8 Gen3 Chipset
- 3.3 GHz, Octa Core ProcessorAverage
- 12 GB RAMAverage
- 256 GB Inbuilt MemoryAverage
- Memory Card Not Supported
Connectivity
- 4G, 5G, VoLTE
- Bluetooth v5.4, WiFi, NFC
- USB-C v3.1
- IR Blaster
Battery
- 6000 mAh BatteryLarge
- 80W Fast Charging
Extra
- No FM Radio
- No 3.5mm Headphone Jack
Nubia Z60 Ultra Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Nubia Z60 Ultra Price History
You can check the price history of Nubia Z60 Ultra below. The current price is $699.99. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Mobile Phones
Related Searches
Compared With

Samsung Galaxy Z Flip 7 (512GB) vs Apple iPhone Air (512GB)
Apple iPhone 14 vs Samsung Galaxy S25 Ultra
Motorola Moto G 5G 2026 vs Motorola Moto G Stylus 5g (2024)
Apple iPhone 17 Pro (512GB) vs Samsung Galaxy S26 Ultra
Xiaomi Redmi Note 15 Pro 4G vs Xiaomi Redmi Note 14 Pro 5G
Samsung Galaxy A36 5G vs Samsung Galaxy A56 5G (256 GB)Nubia Z60 Ultra Full Specs
General
| Country of Origin | China |
| Model | Z60 Ultra |
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano+Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | December 19, 2023 |
| In The Box | nubia Z60 Ultra × 1, Screen protector × 1, Clear phone case × 1, Charger × 1, Type-C data cable × 1, SIM tray ejector x 1 |
Design
| Dimensions | 76.4 x 164 x 8.8 mm |
| Weight | 246 g |
| Bezel less | Yes |
| Colors | Black, Silver |
Display
| Type | Color AMOLED Screen (1.07B) |
| Touch | Yes |
| Size | 6.8 inches, 1116 x 2480 pixels, 120 Hz |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | ~ 400 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 89.1% |
| HDR Support | Yes, HDR10+ |
| Features | HDR10+, 1500 nits (peak), 100% DCI-P3 |
Memory
| RAM | 12 GB |
| Storage | 256 GB |
| Storage Type | UFS 4 |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| 5G | Yes |
| 5G Bands | NSA: n41/n77/n78(3.3~3.6GHz)/n7/n40, SA: n41/n77/n78(3.3~3.6GHz)/n1/n3/n5/n8/n28/n2/n7/ n40/n66/n38 |
| VoLTE | Yes, Dual Stand-By |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Wifi Version | support WIFI 802.11 a/b/g/n/ac/ax/be, Wi-FI 7 |
| Bluetooth | Yes, v5.4, A2DP, LE |
| USB | Yes, USB-C v3.1 |
| USB Features | USB Tethering, USB on-the-go, USB Charging |
| IR Blaster | Yes |
Extra
| GPS | Support L1 / L5 Dual GPS , GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| Fingerprint Sensor | Yes, In Display |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | G-sensor, Electronic Compass, Gyroscope, Proximity, Ambient Light Sensor, Sensor hub |
| 3.5mm Headphone Jack | No |
| NFC | Yes |
| Water Resistance | Yes, 1.5 m upto 30 min |
| IP Rating | IP68 |
| Dust Resistant | Yes |
| Extra Features | LPDDR5X RAM, Dual Stereo Speakers |
Camera
| Rear Camera | 50 MP ƒ/1.59 (Main) 35mm, IMX800 Sensor, 1G+6P, OIS 64 MP ƒ/3.3 (Telephoto) 85mm 50 MP ƒ/1.8 (Ultra Wide) 18mm, AF, OIS |
| OIS | Yes |
| Auto Focus | Yes |
| Features | Panorama, HDR |
| Video Recording | 4K @ 30/60 fps UHD, 8K @ 30 fps UHD, 1080p @ 30/60 fps FHD |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 12 MP (Wide Angle) Under Display Under Screen |
| Front Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
Technical
| OS | Android v14 |
| Custom UI | MyOS 14 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8 Gen3 |
| CPU | 3.3 GHz, Octa Core Processor |
| Core Details | 1xPrime Core@ 3.3 GHz & 5xPerformance Cores@3.2 GHz & 2xEfficiency Cores@2.3 GHz |
| GPU | Adreno 750 |
| Java | No |
| Browser | Yes |
Multimedia
| Supports | JPEG, PNG, GIF, BMP, WBMP |
| Yes | |
| Music | ogg, AMR-NB, AMR-WB, AAC,AAC+, eAACPlus, MIDI, MP3, WAVE, FLAC, ALAC, APE |
| Video | H.263, MPEG-4, H.264, H.265, VP9 |
| FM Radio | No |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 6000 mAh |
| Fast Charging | Yes, 80W Fast Charging |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













