







Oppo Find X9s 5G (12GB RAM + 512GB)
$940.23 • View Prices • By OPPO
Oppo Find X9s 5G (12GB RAM + 512GB) price in United States starts from $940.23.
- Share
$940.23
Search
- Price History
- Set Price Alert
Variants
12GB+256GB$835.76
12GB+512GB$940.23
Features
- Dual Sim, 5G, VoLTE, NFC, eSIM, Wi-Fi, IR Blaster
- Dimensity 9500s, Octa Core, 3.73 GHz Processor
- 12 GB RAM, 512 GB inbuilt
- 7025 mAh Battery with 80W Fast Charging
- 6.59 inches, 1216 x 2640 px, 120 Hz Display with Punch Hole
- 50 MP + 50 MP + 50 MP Triple Rear & 32 MP Front Camera
- Memory Card Not Supported
- Android v16
Oppo Find X9s 5G (12GB RAM + 512GB) Specs
Group: $80,000 to $100,000
General
- Android v16Good
- Thickness: 8 mmAverage
- 202 gAverage
- In Display Ultrasonic Fingerprint Sensor
Display
- 6.59 inch, ProXDR AMOLED ScreenSmall
- 1216 x 2640 pixelsAverage
- 460 ppiAverage
- Adjustable White Point Display Customization, Adaptive Eye Care, Splash Touch
- Corning Gorilla Glass 7i
- 120 Hz Refresh Rate
- Punch Hole Display
Camera
- 50 MP + 50 MP + 50 MP Triple Rear Camera with OISAverage
- 4K UHD Video Recording
- 32 MP Front CameraAverage
- Sony LYT-700 (Main) + Sony LYT-600 (50MP 3x telephoto camera) + Samsung JN5 (Ultra Wide)
Technical
- Mediatek Dimensity 9500s Chipset
- 3.73 GHz, Octa Core ProcessorFast
- 12 GB RAMAverage
- 512 GB Inbuilt MemoryLarge
- Memory Card Not Supported
Connectivity
- 4G, 5G, VoLTE
- Bluetooth v6.1, WiFi, NFC
- USB-C
- IR Blaster
Battery
- 7025 mAh BatteryLarge
- 80 W SUPERVOOC Fast Charging
- Reverse Charging
Extra
- No FM Radio
- No 3.5mm Headphone Jack
Oppo Find X9s 5G (12GB RAM + 512GB) Price History
You can check the price history of Oppo Find X9s 5G (12GB RAM + 512GB) below. The current price is $89,999. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Mobile Phones
Related Searches
Compared With

Oppo Find X9s 5G (12GB RAM + 512GB) vs Xiaomi 17 5G
Oppo Find X9s 5G (12GB RAM + 512GB) vs Vivo X300 FE (12GB RAM + 512GB)
Oppo Find X9s 5G (12GB RAM + 512GB) vs Oppo Find X9 5G (16GB RAM + 512GB)
Oppo Find X9s 5G (12GB RAM + 512GB) vs Vivo V70 Elite 5G (12GB RAM + 512GB)
Oppo Find X9s 5G (12GB RAM + 512GB) vs OPPO Find X9 Ultra
Oppo Find X9s 5G (12GB RAM + 512GB) vs Oppo Find X9 Pro 5GOppo Find X9s 5G (12GB RAM + 512GB) Full Specs
General
| Model | CPH2873 |
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano+Nano SIM |
| eSIM Support | Yes |
| SAR | 1.19 W/kg (Head) 0.98 W/kg (Body) |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | May 21, 2026 |
| In The Box | Phone×1, Charger×1, USB Data Cable×1, SIM Ejector Tool×1, Protective Case×1, Quick Guide×1 |
Design
| Dimensions | 73.9 x 156.9 x 8 mm |
| Weight | 202 g |
| Bezel less | Yes |
| Colors | Midnight Grey, Lavender Sky, Sunset Orange |
Display
| Type | Color ProXDR AMOLED Screen (1B Colors) |
| Touch | Yes |
| Size | 6.59 inches, 1216 x 2640 pixels, 120 Hz |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | ~ 460 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 91.1% |
| Glass Type | Corning Gorilla Glass 7i |
| Brightness | Normal brightness: 800 nits(Typical), HBM: 1800 nits(Typical, 3600 nits (peak) |
| HDR Support | Yes |
| Display Dimming | 3840Hz PWM Dimming |
| Color Gamut | Standard mode: 100% DCI-P3, Natural mode: 100% DCI-P3, Vivid mode: 100% DCI-P3 |
| Features | Adjustable White Point Display Customization, Adaptive Eye Care, Splash Touch |
| Notch | Yes, Punch Hole |
Memory
| RAM | 12 GB |
| RAM Type | LPDDR5X |
| Storage | 512 GB |
| Storage Type | UFS 4.1 |
| Card Slot | No |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| 5G | Yes |
| 5G Bands | n1/n2/n3/n5/n7/n8/n12/n20/n26/n28/n38/n40/n41/n48/n66/n75/n77/n78 |
| VoLTE | Yes |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Wifi Version | Wi-Fi 7 (802.11be) supported, Wi-Fi 6 (802.11ax) supported, Wi-Fi 5 (802.11ac) supported, 802.11a/b/g/n supported, WLAN Tethering supported, Wi-Fi 2.4GHz 2×2+Wi-Fi 5GHz 2×2 concurrent supported, Wi-Fi 5GHz 160MHz supported, Wi-Fi 6GHz 320MHz supported, 2×2 MIMO supported |
| Bluetooth | Yes, v6.1, SBC, AAC, LDAC, aptX, aptX HD, LHDC 5.0 |
| USB | Yes, USB-C |
| USB Features | USB on-the-go, USB Charging |
| IR Blaster | Yes |
Performance
| AnTuTu Score | 2,778,517 (Total) (v11) 814,403 (CPU) 974,550 (GPU) 403,750 (Memory) 585,814 (UX) |
| AnTuTu Storage Score | 219,031 Sequential Read: 4245 MB/s; Sequential Write: 3817 MB/s |
| Geekbench Score | 7,085 (Multi Core) (v6) 2,193 (Single Core) 17,529 (OpenCL) 21,434 (Vulkan) |
| 3DMark Score | 5,180 (Wild Life Extreme) (31.02 FPS) |
Extra
| GPS | GPS(L1+L5), GLONASS(G1), BDS(B1I+B1C+B2a+B2b), Galileo(E1+E5a+E5b), QZSS(L1+L5), NavIC(L5) |
| Fingerprint Sensor | Yes, In Display Ultrasonic |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | Proximity Sensor, Ambient Light Sensor, Colour Temperature Sensor, E-compass, Accelerometer, Gyroscope, In-display Ultrasound Fingerprint Sensor, Laser Focusing Sensor, Spectral Sensor, Infrared Remote Control |
| 3.5mm Headphone Jack | No |
| NFC | Yes |
| Cooling System | VC Cooling |
| AI Features | OPPO AI, AI Mind Space, AI Bill Manager, Ai Recording, Ai Writer, AI Portrait Glow, AI Recompose, AI Eraser, AI Perfect Shot |
| Water Resistance | Yes, 1.5 m upto 30 min |
| IP Rating | IP69 + IP68 + IP66 |
| Dust Resistant | Yes |
| Extra Features | Cell Broadcast Service (CBS), PC Connect, Quick Share |
Camera
| Rear Camera | 50 MP ƒ/1.8 (Wide Angle) FOV 84°; 6P lens; AF supported; Supports 2-axis OIS 50 MP ƒ/2.6 (Telephoto) FOV 33°; 1G3P lens; AF supported; Supports 2-axis OIS 50 MP ƒ/2 (Ultra Wide) FOV 120°; 6P lens; AF supported |
| Camera Sensor | Sony LYT-700 (Main) + Sony LYT-600 (50MP 3x telephoto camera) + Samsung JN5 (Ultra Wide) |
| OIS | Yes |
| Auto Focus | Yes |
| Features | Photo, Video, Portrait, Night, Panorama, SLO-MO, Long Exposure, Dual-view video, TIME-LAPSE, STICKER, XPAN, HI-RES, Underwater, Master, Hypertext, DOC SCANNER, Pro Video, 4K video: 60 fps, 30 fps, 1080P video: 60 fps, 30 fps(with Retouch on), 720P video: 30 fps, 1080P SLO-MO video: 240 fps, 720P SLO-MO video: 480 fps, 240 fps, 4K TIME-LAPSE: 30 fps, 1080P TIME-LAPSE: 30 fps, Supports EIS/OIS video shooting, Supports Professional video shooting, Supports Dual-view video shooting, Supports HDR video shooting, Supports video zoom shooting: up to 3× optical zoom and 18× digital zoom |
| Video Recording | 4K, 1080p @ 3 fps FHD |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 32 MP ƒ/2.4 (Wide Angle) Sony IMX615 Punch Hole |
| Front Video Recording | 4K, 1080p |
Technical
| OS | Android v16 |
| Custom UI | ColorOS 16 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 9500s |
| CPU | 3.73 GHz, Octa Core Processor |
| Core Details | 1x3.73 GHz Cortex-X925 & 3x3.3 GHz Cortex-X4 & 4x2.4 GHz Cortex-A720 |
| GPU | Immortalis-G925 |
| Java | No |
| Browser | Yes |
Multimedia
| Yes | |
| Music | Yes |
| Video | Yes |
| FM Radio | No |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 7025 mAh |
| Fast Charging | Yes, 80 W SUPERVOOC |
| Reverse Charging | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.

















