



OPPO Reno 4 5G (8GB RAM + 256GB)
$365.71 • Out Of Stock • By OPPO
OPPO Reno 4 5G (8GB RAM + 256GB) price in United States starts from $365.71.
- Share
This Mobile Phone is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$365.71
Search
Features
- Dual Sim, 5G, VoLTE, NFC, Wi-Fi
- Snapdragon 765G , Octa Core, 2.4 GHz Processor
- 8 GB RAM, 256 GB inbuilt
- 4020 mAh Battery with 65W Fast Charging
- 6.43 inches, 1080 x 2400 px Display with Punch Hole
- 48 MP + 8 MP + 2 MP Triple Rear & 32 MP + 2 MP Dual Front Camera
- Android v10
- No FM Radio
OUT OF STOCK
OPPO Reno 4 5G (8GB RAM + 256GB) Specs
Group: $30,000 to $40,000
General
- Android v10, upgradable to v11Good
- Thickness: 7.8 mmSlim
- 183 gLight
- In Display Fingerprint Sensor
Display
- 6.43 inch, AMOLED ScreenSmall
- 1080 x 2400 pixelsAverage
- 409 ppiAverage
- Corning Gorilla Glass
- Punch Hole Display
Camera
- 48 MP + 8 MP + 2 MP Triple Rear CameraAverage
- 4K @ 30 fps UHD Video Recording
- 32 MP + 2 MP Dual Front CameraAverage
- Sony IMX586
Technical
- Qualcomm Snapdragon 765G Chipset
- 2.4 GHz, Octa Core ProcessorSlow
- 8 GB RAMAverage
- 256 GB Inbuilt MemoryAverage
- Memory Card Not Supported
Connectivity
- 4G, 5G, VoLTE
- Bluetooth v5.1, WiFi, NFC
- USB-C v3.1
Battery
- 4020 mAh BatterySmall
- 65W SuperVOOC Super Flash Charge
Extra
- No FM Radio
- No 3.5mm Headphone Jack
- Not Water Proof
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Mobile Phones
Related Searches
Compared With

OPPO Reno 4 5G (8GB RAM + 256GB) vs OPPO A74 5G
Samsung Galaxy A32 5G vs Apple iPhone 17e
Nubia Z70 Ultra (24GB RAM + 1TB) vs OnePlus 15 (16GB RAM + 512GB)
Apple iPhone 17 Pro Max (2TB) vs Samsung Galaxy S25 FE
Xiaomi Redmi 15 5G vs Samsung Galaxy A26 5G
Motorola Edge 70 vs Samsung Galaxy A56 5G (256 GB)OPPO Reno 4 5G (8GB RAM + 256GB) Full Specs
General
| Model | Reno4 5G |
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano+Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | June 05, 2020 |
Design
| Dimensions | 74 x 159.3 x 7.8 mm |
| Weight | 183 g |
Display
| Type | Color AMOLED Screen (16.7M) |
| Touch | Yes |
| Size | 6.43 inches, 1080 x 2400 pixels |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | ~ 409 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 90.7% |
| Glass Type | Corning Gorilla Glass |
| Notch | Yes, Punch Hole |
Memory
| RAM | 8 GB |
| Storage | 256 GB |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| 5G | Yes |
| VoLTE | Yes, Dual Stand-By |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.1, A2DP, LE, aptX HD |
| USB | Yes, USB-C v3.1 |
| USB Features | USB on-the-go, USB Charging |
Extra
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| Fingerprint Sensor | Yes, In Display |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | Accelerometer, Gyro, Proximity, Compass |
| 3.5mm Headphone Jack | No |
| NFC | Yes |
Camera
| Rear Camera | 48 MP ƒ/1.7 (Main) 8 MP ƒ/2.2 (Wide Angle) Super Wide-angle 2 MP ƒ/2.4 (Depth Sensor) |
| Camera Sensor | Sony IMX586 |
| Auto Focus | Yes, AF Auto Focus |
| Features | HDR, panorama |
| Video Recording | 4K @ 30 fps UHD, 1080p @ 30/60 fps FHD, 720p @ 30/60 fps HD |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 32 MP ƒ/2.4 (Main) 2 MP ƒ/2.4 (Depth Sensor) |
| Front Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD, 720p @ 30 fps HD |
Technical
| OS | Android v10, upgradable to v11 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 765G |
| CPU | 2.4 GHz, Octa Core Processor |
| Core Details | 1x2.4 GHz Kryo 475 Prime & 1x2.2 GHz Kryo 475 Gold & 6x1.8 GHz Kryo 475 Silver |
| GPU | Adreno 620 |
| Java | No |
| Browser | Yes, supports HTML5 |
Multimedia
| Yes | |
| Music | Yes |
| Video | Yes |
| FM Radio | No |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 4020 mAh, Li-Po Battery |
| Fast Charging | Yes, 65W SuperVOOC Super Flash Charge |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













