



Realme 12 Pro 5G
$225.16 • View Prices • By Realme
Realme 12 Pro 5G price in United States starts from $225.16.
- Share
$225.16
Search
- Price History
- Set Price Alert
Variants
Features
- Dual Sim, 3G, 4G, 5G, VoLTE, Wi-Fi
- Snapdragon 6 Gen1, Octa Core, 2.2 GHz Processor
- 8 GB RAM, 128 GB inbuilt
- 5000 mAh Battery with 67W Fast Charging
- 6.7 inches, 1080 x 2412 px, 120 Hz Display with Punch Hole
- 50 MP + 32 MP + 8 MP Triple Rear & 16 MP Front Camera
- Android v14
- No FM Radio
Realme 12 Pro 5G Specs
Group: $17,500 to $22,500
General
- Android v14Good
- Thickness: 8.75 mmThick
- 190 gAverage
- In Display Fingerprint Sensor
Display
- 6.7 inch, AMOLED ScreenAverage
- 1080 x 2412 pixelsGood
- 393 ppiAverage
- Contrast Ratio: 5,000,000: 1, Brightness Adjustment: 20,000 Level, Colour Gamut: 100% DCI-P3, 2160Hz PWM Dimming, Colour Gamut: 100% DCI-P3
- 120 Hz Refresh Rate, 240 Hz Touch Sampling Rate
- Punch Hole Display
Camera
- 50 MP + 32 MP + 8 MP Triple Rear CameraAverage
- 1080p @ 120 fps FHD Video Recording
- 16 MP Front CameraAverage
- SONY IMX882 (50 MP), Sony IMX709 Sensor (32 MP)
Technical
- Qualcomm Snapdragon 6 Gen1 Chipset
- 2.2 GHz, Octa Core ProcessorAverage
- 8 GB RAM + 8 GB Virtual RAMAverage
- 128 GB Inbuilt MemoryAverage
- Memory Card Not Supported
Connectivity
- 4G, 5G, VoLTE
- Bluetooth v5.2, WiFi
- USB-C v2.0
Battery
- 5000 mAh BatteryAverage
- 67W SUPERVOOC Charge
Extra
- No FM Radio
- No 3.5mm Headphone Jack
- Not Water Proof
Realme 12 Pro 5G Price History
You can check the price history of Realme 12 Pro 5G below. The current price is $21,449. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Realme 12 Pro 5G Videos
Related Mobile Phones
Related Searches
Realme 12 Pro 5G Full Specs
General
| Model | 12 Pro |
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano+Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | January 29, 2024 |
| In The Box | realme 12 Pro 5G, USB Type-C Cable, 67W Adapter, Protect Case, SIM Card Needle, Screen Protect Film, Quick Guide, Important Product Information Including the Warranty Card |
Design
| Dimensions | 74.02 x 161.47 x 8.75 mm |
| Weight | 190 g |
| Bezel less | Yes |
| Colors | Submarine Blue, Navigator Beige |
Display
| Type | Color AMOLED Screen (1B Colors) |
| Touch | Yes, 240 Hz Touch Sampling Rate |
| Size | 6.7 inches, 1080 x 2412 pixels, 120 Hz |
| Aspect Ratio | 20:1.9 |
| PPI | ~ 393 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 93% |
| Features | Contrast Ratio: 5,000,000: 1, Brightness Adjustment: 20,000 Level, Colour Gamut: 100% DCI-P3, 2160Hz PWM Dimming, Colour Gamut: 100% DCI-P3 |
| Notch | Yes, Punch Hole |
| Curved Display | Yes |
Memory
| RAM | 8 GB |
| Expandable RAM | Upto 8 GB Extra Virtual RAM |
| Storage | 128 GB |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| 5G | Yes |
| 5G Bands | NR: n1/3/5/8/28B/40/41/77/78 |
| VoLTE | Yes, Dual Stand-By |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Wifi Version | Wi-Fi 6 (802.11 a/b/g/n/ac/ax) |
| Bluetooth | Yes, v5.2 |
| USB | Yes, USB-C v2.0 |
| USB Features | USB Tethering, USB on-the-go, USB Charging |
Extra
| GPS | Yes with Beidou, GPS, GLONASS, Galileo, QZSS |
| Fingerprint Sensor | Yes, In Display |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | Geomagnetic Sensor, Proximity Sensor, Light Sensor, Acceleration Sensor, Gyroscope, Support Meter Function |
| 3.5mm Headphone Jack | No |
| Extra Features | Supports Dolby Atmos, Dual-mic Noise Cancellation, Hi-Res Audio Certification, 5G + 5G Dual Mode, Luxury Watch Design, 3D Vapour Chamber Cooling System, Super Linear Dual Speakers, Premium Vegan Leather Finish |
Camera
| Rear Camera | 50 MP ƒ/1.8 (Main) 26mm 32 MP ƒ/2 (Telephoto) 2x optical zoom and 4x lossless zoom 8 MP ƒ/2.2 (Ultra Wide) 16mm |
| Camera Sensor | SONY IMX882 (50 MP), Sony IMX709 Sensor (32 MP) |
| Auto Focus | Yes |
| Features | Photo, Video, Night, Street, Pro, Pano, Portrait, Timelapse, Slow-Mo, Text Scanner, Hi-Res, Starry Mode, Tilt-Shift, Macro, Movie, Dual-View Video, Group Portrait, Long Exposure |
| Video Recording | 1080p @ 120 fps FHD, 4K @ 30 fps UHD |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 16 MP ƒ/2.4 (Wide Angle) Punch Hole, Screen Flash |
| Front Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD, 720p @ 30 fps HD |
Technical
| OS | Android v14 |
| Custom UI | realme UI 5.0 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 6 Gen1 |
| CPU | 2.2 GHz, Octa Core Processor |
| Core Details | 4xCortex-A78@2.2 GHz & 4xCortex-A55@1.8 GHz |
| GPU | Adreno GPU |
| Java | No |
| Browser | Yes |
Multimedia
| Yes | |
| Music | AAC, HE-AAC v1, HE-AAC v2, AMR, AWB, MIDI, MP3, OGG VORBIS |
| Video | MP4, 3GP, 3G2, 3GPP2, M4V, MKV |
| FM Radio | No |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 5000 mAh, Li-Po Battery |
| Fast Charging | Yes, 67W SUPERVOOC Charge |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.





















