







Realme Narzo 50A Prime
$82.77 • Out Of Stock • By Realme
Realme Narzo 50A Prime price in United States starts from $82.77.
- Share
This Mobile Phone is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$82.77
Search
Features
- Dual Sim, 4G, VoLTE, Wi-Fi
- Tiger T612, Octa Core, 1.82 GHz Processor
- 4 GB RAM, 64 GB inbuilt
- 5000 mAh Battery with 18W Fast Charging
- 6.6 inches, 1080 x 2408 px Display with Water Drop Notch
- 50 MP + 3 MP + 2 MP Triple Rear & 8 MP Front Camera
- Memory Card Supported, upto 1 TB
- Android v11
OUT OF STOCK
Realme Narzo 50A Prime Specs
Group: $7,000 to $9,000
General
- Android v11Good
- Thickness: 8.1 mmSlim
- 192.5 gAverage
- Side Fingerprint Sensor
Display
- 6.6 inch, IPS LCD ScreenAverage
- 1080 x 2408 pixelsGood
- 401 ppiGood
- 180Hz Touch , 600 nits (peak)
- 180 Hz Touch Sampling Rate
- Water Drop Notch Display
Camera
- 50 MP + 3 MP + 2 MP Triple Rear CameraAverage
- 1080p FHD Video Recording
- 8 MP Front CameraAverage
Technical
- Unisoc Tiger T612 Chipset
- 1.82 GHz, Octa Core ProcessorAverage
- 4 GB RAMAverage
- 64 GB Inbuilt MemoryAverage
- Dedicated Memory Card Slot, upto 1 TB
Connectivity
- 4G, VoLTE
- Bluetooth v5.0, WiFi
- USB-C v2.0
Battery
- 5000 mAh BatteryAverage
- 18W Quick Charge
Extra
- Not Water Proof
Discuss
5 Comments Be the first to leave a comment.
Related Mobile Phones
Related Searches
Compared With

Samsung Galaxy S26 Ultra vs Apple iPhone 16 Plus (256GB)
TCL 60 XE NxtPaper (8GB RAM + 256GB) vs Motorola Moto Edge 60 Pro 5G
Asus ROG Phone 10 Pro Edition vs RedMagic 11S Pro Plus
Apple iPhone 14 Pro (256GB) vs Apple iPhone 15 (256GB)
Apple iPhone 17 Pro (512GB) vs Apple iPhone 17
Xiaomi 17 Pro vs Apple iPhone 17 Pro MaxRealme Narzo 50A Prime Full Specs
General
| Model | Narzo 50A Prime |
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano+Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | April 25, 2022 |
Design
| Dimensions | 75.6 x 164.4 x 8.1 mm |
| Weight | 192.5 g |
Display
| Type | Color IPS LCD Screen (16.7M) |
| Touch | Yes, 180 Hz Touch Sampling Rate |
| Size | 6.6 inches, 1080 x 2408 pixels |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | ~ 401 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 90.7% |
| Features | 180Hz Touch , 600 nits (peak) |
| Notch | Yes, Water Drop Notch |
Memory
| RAM | 4 GB |
| Storage | 64 GB |
| Storage Type | UFS 2.2 |
| Card Slot | Yes, upto 1 TB |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| VoLTE | Yes, Dual Stand-By |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.0, A2DP, LE |
| USB | Yes, USB-C v2.0 |
| USB Features | USB on-the-go |
Extra
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Fingerprint Sensor | Yes, Side |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | Accelerometer, Gyro, Proximity, Compass, Magnetic Induction Sensor, Light Sensor |
| 3.5mm Headphone Jack | Yes |
Camera
| Rear Camera | 50 MP ƒ/1.8 (Wide Angle) 2 MP ƒ/2.4 (Macro) Macro 3 MP ƒ/2.8 B&W |
| Auto Focus | Yes |
| Features | Burst, Time lapse, Pro, Panorama, Macro, Night Pro, Portrait, HDR |
| Video Recording | 1080p |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 8 MP ƒ/2 |
| Front Video Recording | 720p @ 30 fps HD |
Technical
| OS | Android v11 |
| Chipset | Unisoc Tiger T612 |
| CPU | 1.82 GHz, Octa Core Processor |
| Core Details | Octa-core 1.82GHz |
| GPU | ARM Mali-G57 |
| Java | No |
| Browser | Yes |
Multimedia
| Yes | |
| Music | Yes |
| Video | Yes |
| FM Radio | Yes |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 5000 mAh, Li-Po Battery |
| Fast Charging | Yes, 18W Quick Charge |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.

















