




Samsung Galaxy A15 5G (6GB RAM + 128GB)
$139.99 • View Prices • By Samsung
Samsung Galaxy A15 5G (6GB RAM + 128GB) is a 5G Android 14 Smartphone powered by Mediatek 6100 Plus with 6 GB RAM and 128 GB storage. It has a 6.5 inches display with 90 Hz refresh rate. It features a 50 MP + 5 MP + 2 MP Triple rear camera and a 13 MP front camera. It packs a 5000 mAh Battery with 25W Fast Charging. Notable features include NFC, Expandable Storage, 3.5mm Headphone Jack, USB on-the-go and Fingerprint Sensor.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Samsung Galaxy A15 5G (6GB RAM + 128GB) price in United States is $139.99. The lowest price is available at Walmart.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- Dual Sim, 5G, NFC, Wi-Fi
- Dimensity 6100 Plus, Octa Core, 2.2 GHz Processor
- 6 GB RAM, 128 GB inbuilt
- 5000 mAh Battery with 25W Fast Charging
- 6.5 inches, 1080 x 2340 px, 90 Hz Display with Water Drop Notch
- 50 MP + 5 MP + 2 MP Triple Rear & 13 MP Front Camera
- Memory Card Supported, upto 1 TB
- Android v14
Samsung Galaxy A15 5G (6GB RAM + 128GB) Specs
Group: $100 to $200
General
- Android v14Good
- Thickness: 8.4 mmAverage
- 200 gAverage
- Side Fingerprint Sensor
Display
- 6.5 inch, Super AMOLED Infinity-U ScreenSmall
- 1080 x 2340 pixelsAverage
- 396 ppiGood
- 800nits (peak)
- 90 Hz Refresh Rate
- Water Drop Notch Display
Camera
- 50 MP + 5 MP + 2 MP Triple Rear CameraAverage
- 1080p @ 30 fps FHD Video Recording
- 13 MP Front CameraAverage
Technical
- Mediatek Dimensity 6100 Plus Chipset
- 2.2 GHz, Octa Core ProcessorAverage
- 6 GB RAMAverage
- 128 GB Inbuilt MemoryAverage
- Dedicated Memory Card Slot, upto 1 TB
Connectivity
- 4G, 5G
- Bluetooth v5.3, WiFi, NFC
- USB-C v2.0
Battery
- 5000 mAh BatteryAverage
- 25W Fast Charging
Extra
- No FM Radio
- Not Water Proof
Samsung Galaxy A15 5G (6GB RAM + 128GB) Prices
14% (price dropped by $20 in one month)
Samsung Galaxy A15 5G (6GB RAM + 128GB) Price History
You can check the price history of Samsung Galaxy A15 5G (6GB RAM + 128GB) below. The current price is $139.99. Over the past month, there has been a decrease of $20 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Mobile Phones
Related Searches
Compared With

Apple iPhone 17 Pro Max (2TB) vs Samsung Galaxy S25 FE
Samsung Galaxy Z Flip 7 (512GB) vs Samsung Galaxy S26 Plus (12GB RAM + 512GB)
Motorola Moto G 5G 2026 vs Motorola Moto G Stylus 5g (2024)
Xiaomi Redmi Note 15 Pro Plus vs Xiaomi 15T
Xiaomi 17 Ultra vs Xiaomi 18 Pro Max
Xiaomi Redmi Note 14 Pro Plus 5G vs Xiaomi Redmi Note 15 Pro PlusSamsung Galaxy A15 5G (6GB RAM + 128GB) Full Specs
General
| Country of Origin | Vietnam |
| Model | SM-A156 |
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano+Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | December 11, 2023 |
| In The Box | Galaxy A15, USB-C Cable, SIM Tray Ejector, Quick Start Guide |
Design
| Dimensions | 76.8 x 160.1 x 8.4 mm |
| Weight | 200 g |
| Colors | Brave Black, Personality Yellow, Magical Blue, Optimistic Blue |
Display
| Type | Color Super AMOLED Infinity-U |
| Touch | Yes |
| Size | 6.5 inches, 1080 x 2340 pixels, 90 Hz |
| Aspect Ratio | 19.5:9 |
| PPI | ~ 396 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 84.3% |
| Features | 800nits (peak) |
| Notch | Yes, Water Drop Notch |
Memory
| RAM | 6 GB |
| Storage | 128 GB |
| Card Slot | Yes, upto 1 TB |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| 5G | Yes |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.3 |
| USB | Yes, USB-C v2.0 |
| USB Features | USB Tethering, USB on-the-go, USB Charging, USB Storage |
Extra
| GPS | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes, Side |
| Sensors | Accelerometer, Gyro, Compass |
| 3.5mm Headphone Jack | Yes |
| NFC | Yes |
| Extra Features | 4 Times OS Upgrades and 5 Years Security Updates, Knox Security |
Camera
| Rear Camera | 50 MP ƒ/1.8 (Wide Angle) 5 MP ƒ/2.2 (Ultra Wide) 2 MP ƒ/2.4 (Macro) |
| Auto Focus | Yes |
| Features | Panorama, HDR, Digital Zoom up to 10x |
| Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 13 MP ƒ/2 (Wide Angle) |
| Front Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
Technical
| OS | Android v14 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 6100 Plus |
| CPU | 2.2 GHz, Octa Core Processor |
| Core Details | 2xCortex-A76@2.2 GHz & 6xCortex-A55@2.0 GHz |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Java | No |
| Browser | Yes |
Multimedia
| Yes | |
| Music | Yes |
| Video | Yes |
| FM Radio | No |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 5000 mAh |
| Fast Charging | Yes, 25W |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













