





Samsung Galaxy A42 5G
$379.97 • Out Of Stock • By Samsung
Samsung Galaxy A42 5G is a 5G Android 10 Smartphone powered by Qualcomm 750 5G with 4 GB RAM and 128 GB storage. It has a 6.6 inches Super AMOLED display with 60 Hz refresh rate. It features a 48 MP Quad rear camera and a 20 MP front camera. It packs a 5000 mAh Battery with 15W Fast Charging. Notable features include NFC, In-Display Fingerprint, Expandable Storage, 3.5mm Headphone Jack and USB on-the-go.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Mobile Phone is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$379.97
Search
Samsung Galaxy A42 5G price in United States is $379.97. The lowest price is available at Amazon.
Features
- Dual Sim, 5G, VoLTE, NFC, Wi-Fi
- Snapdragon 750 5G, Octa Core, 2.2 GHz Processor
- 4 GB RAM, 128 GB inbuilt
- 5000 mAh Battery with 15W Fast Charging
- 6.6 inches, 720 x 1600 px Display with Water Drop Notch
- 48 MP Quad Rear & 20 MP Front Camera
- Memory Card (Hybrid)
- Android v10
OUT OF STOCK
Samsung Galaxy A42 5G Specs
Group: $300 to $500
General
- Android v10, upgradable to v11Good
- Thickness: 8.6 mmThick
- 193 gLight
- In Display Fingerprint Sensor
Display
- 6.6 inch, Super AMOLED ScreenSmall
- 720 x 1600 pixelsPoor
- 266 ppiPoor
- 60 Hz Refresh Rate
- Water Drop Notch Display
Camera
- 48 MP Quad Rear CameraAverage
- 4K @ 30 fps UHD Video Recording
- 20 MP Front CameraAverage
Technical
- Qualcomm Snapdragon 750 5G Chipset
- 2.2 GHz, Octa Core ProcessorSlow
- 4 GB RAMSmall
- 128 GB Inbuilt MemorySmall
- Memory Card (Hybrid)
Connectivity
- 4G, 5G, VoLTE
- Bluetooth v5.0, WiFi, NFC
- USB-C v2.0
Battery
- 5000 mAh BatteryAverage
- 15W Fast Charging
Extra
- No FM Radio
- Not Water Proof
Samsung Galaxy A42 5G Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Mobile Phones
Related Searches
Compared With

Apple iPhone 15 Plus vs Apple iPhone 18 Pro Max
Samsung Galaxy S24 Plus vs Samsung Galaxy S26 Ultra (12GB RAM + 512GB)
Xiaomi Redmi Note 14 Pro 4G vs Xiaomi Redmi Note 14 Pro 5G

Samsung Galaxy A57 vs Samsung Galaxy A32 5G
Asus ROG Phone 10 vs Asus ROG Phone 10 ProSamsung Galaxy A42 5G Full Specs
General
| Model | Galaxy A42 |
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM (Hybrid Slot) |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | September 02, 2020 |
Design
| Dimensions | 75.9 x 164.4 x 8.6 mm |
| Weight | 193 g |
Display
| Type | Color Super AMOLED Screen (16M Colors) |
| Touch | Yes |
| Size | 6.6 inches, 720 x 1600 pixels, 60 Hz |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | ~ 266 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 84.3% |
| Notch | Yes, Water Drop Notch |
Memory
| RAM | 4 GB |
| Storage | 128 GB |
| Storage Type | UFS 2.1 |
| Card Slot | Yes, (Hybrid Slot) |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| 5G | Yes |
| VoLTE | Yes, Dual Stand-By |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.0, A2DP, LE |
| USB | Yes, USB-C v2.0 |
| USB Features | USB on-the-go, USB Charging |
Extra
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Fingerprint Sensor | Yes, In Display |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | Accelerometer, Gyro, Proximity, Compass |
| 3.5mm Headphone Jack | Yes |
| NFC | Yes |
Camera
| Rear Camera | 48 MP ƒ/1.8 (Wide Angle) 8 MP ƒ/2.2 (Ultra Wide) 5 MP ƒ/2.4 (Macro) Macro 5 MP ƒ/2.4 (Depth Sensor) |
| Auto Focus | Yes |
| Features | Panorama, HDR |
| Video Recording | 4K @ 30 fps UHD, 1080p @ 30 fps FHD, 720p @ 480 fps HD |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 20 MP ƒ/2.2 (Wide Angle) |
| Front Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
Technical
| OS | Android v10, upgradable to v11 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 750 5G |
| CPU | 2.2 GHz, Octa Core Processor |
| Core Details | 2x2.2 GHz Kryo 570 & 6x1.8 GHz Kryo 570 |
| GPU | Adreno 619 |
| Java | No |
| Browser | Yes |
Multimedia
| Yes | |
| Music | Yes |
| Video | Yes |
| FM Radio | No |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 5000 mAh, Li-Po Battery |
| Fast Charging | Yes, 15W Fast Charging |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













