


Samsung Galaxy J7 Prime (32GB)
$114.94 • Out Of Stock • By Samsung
Samsung Galaxy J7 Prime (32GB) price in United States starts from $114.94.
- Share
This Mobile Phone is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$114.94
Search
Features
- Dual Sim, 4G, VoLTE, Wi-Fi
- Exynos 7870, Octa Core, 1.6 GHz Processor
- 3 GB RAM, 32 GB inbuilt
- 3300 mAh Battery
- 5.5 inches, 1080 x 1920 px Display
- 13 MP Rear & 8 MP Front Camera
- Memory Card Supported
- Android v6.0.1 (Marshmallow)
OUT OF STOCK
Samsung Galaxy J7 Prime (32GB) Specs
Group: $8,750 to $12,500
General
- Android v6.0.1 (Marshmallow)Average
- Thickness: 8 mmSlim
- 167 gLight
Display
- 5.5 inch, TFT ScreenSmall
- 1080 x 1920 pixelsGood
- 401 ppiGood
- Corning Gorilla Glass (market dependent) Screen Protection
Camera
- 13 MP Rear CameraAverage
- 1080p @ 30 fps FHD Video Recording
- 8 MP Front CameraAverage
Technical
- Samsung Exynos 7870 Chipset
- 1.6 GHz, Octa Core ProcessorSlow
- 3 GB RAMSmall
- 32 GB Inbuilt MemorySmall
- Dedicated Memory Card Slot
Connectivity
- 4G, VoLTE
- Bluetooth v4.1, WiFi
- microUSB v2.0
Battery
- 3300 mAh BatterySmall
Extra
- Not Water Proof
Related Mobile Phones
Related Searches
Compared With

Samsung Galaxy J7 Prime (32GB) vs Vivo Y38 5G
Apple iPhone 16 Pro Max (512GB) vs Apple iPhone 14 Pro Max (256GB)
Xiaomi Redmi Note 14 Pro 4G vs Xiaomi Redmi Note 14 Pro 5G
Google Pixel 9 Pro XL vs Xiaomi Poco F8 Ultra
Samsung Galaxy S26 Ultra vs Apple iPhone 16 Plus (256GB)
Samsung Galaxy A36 5G vs Samsung Galaxy S26Samsung Galaxy J7 Prime (32GB) Full Specs
General
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | August, 2016 |
Design
| Dimensions | 75 x 151.69 x 8 mm |
| Weight | 167 g |
Display
| Type | Color TFT Screen (16M colors Colors) |
| Touch | Yes |
| Size | 5.5 inches, 1080 x 1920 pixels |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| PPI | ~ 401 PPI |
| Features | Corning Gorilla Glass (market dependent) Screen Protection |
Memory
| RAM | 3 GB |
| Storage | 32 GB |
| Card Slot | Yes |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| VoLTE | Yes |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes, v4.1 |
| USB | Yes, microUSB v2.0 |
| USB Features | USB on-the-go |
Extra
| GPS | Yes, with A-GPS Support |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Sensors | Accelerometer |
| 3.5mm Headphone Jack | Yes |
Camera
| Rear Camera | 13 MP |
| Auto Focus | Yes |
| Features | Face detection, Geo tagging, Panorama, Touch to focus |
| Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 8 MP |
Technical
| OS | Android v6.0.1 (Marshmallow) |
| Chipset | Samsung Exynos 7870 |
| CPU | 1.6 GHz, Octa Core Processor |
| GPU | ARM Mali T830 MP1 |
| Java | No |
| Browser | Yes, supports HTML |
Multimedia
| Supports | MMS, Instant Messaging |
| Yes, with Push Email | |
| Music | MP3, WAV, eAAC+, FLAC |
| Video | DivX, MP4 |
| FM Radio | Yes |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 3300 mAh, Li-ion Battery |
| Music Playback Time | 84 hours |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












