






Samsung Galaxy M33 5G
$209.82 • Out Of Stock • By Samsung
Samsung Galaxy M33 5G price in United States starts from $209.82.
- Share
This Mobile Phone is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$209.82
Search
Features
- Dual Sim, 3G, 4G, 5G, VoLTE, Wi-Fi, NFC
- Exynos 1280, Octa Core, 2.4 GHz Processor
- 6 GB RAM, 128 GB inbuilt
- 6000 mAh Battery with 25W Fast Charging
- 6.6 inches, 1080 x 2400 px, 120 Hz Display with Water Drop Notch
- 50 MP Quad Rear & 8 MP Front Camera
- Memory Card Supported, upto 1 TB
- Android v12
OUT OF STOCK
Samsung Galaxy M33 5G Specs
Group: $17,500 to $22,500
General
- Android v12Good
- Thickness: 9.4 mmThick
- 215 gHeavy
- Side Fingerprint Sensor
Display
- 6.6 inch, TFT ScreenSmall
- 1080 x 2400 pixelsAverage
- 400 ppiGood
- Corning Gorilla Glass 5
- 120 Hz Refresh Rate
- Water Drop Notch Display
Camera
- 50 MP Quad Rear CameraAverage
- 1080p @ 30 fps FHD Video Recording
- 8 MP Front CameraAverage
Technical
- Samsung Exynos 1280 Chipset
- 2.4 GHz, Octa Core ProcessorAverage
- 6 GB RAM + 6 GB Virtual RAMSmall
- 128 GB Inbuilt MemoryAverage
- Dedicated Memory Card Slot, upto 1 TB
Connectivity
- 4G, 5G, VoLTE
- Bluetooth v5.1, WiFi, NFC
- USB-C v2.0
Battery
- 6000 mAh BatteryLarge
- 25W fast Charging
- Reverse Charging
Extra
- Not Water Proof
Discuss
3 Comments Be the first to leave a comment.
Related Mobile Phones
Related Searches
Compared With

Samsung Galaxy M33 5G vs OnePlus Nord CE 6 5G
Samsung Galaxy M33 5G vs Samsung Galaxy A37 5G
Samsung Galaxy M33 5G vs Samsung Galaxy M17 5G
Samsung Galaxy M33 5G vs Samsung Galaxy M56 5G
Samsung Galaxy M33 5G vs Samsung Galaxy F70e 5G (6GB RAM + 128GB)
Samsung Galaxy M33 5G vs Samsung Galaxy A07 5G (6GB RAM + 128GB)Samsung Galaxy M33 5G Full Specs
General
| Country of Origin | India |
| Model | Galaxy M33 |
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano+Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | April 02, 2022 |
Design
| Dimensions | 76.9 x 165.4 x 9.4 mm |
| Weight | 215 g |
Display
| Type | Color TFT Screen (16M Colors) |
| Touch | Yes |
| Size | 6.6 inches, 1080 x 2400 pixels, 120 Hz |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | ~ 400 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 82.5% |
| Glass Type | Corning Gorilla Glass 5 |
| Notch | Yes, Water Drop Notch |
Memory
| RAM | 6 GB |
| Expandable RAM | Upto 6 GB Extra Virtual RAM |
| Storage | 128 GB |
| Card Slot | Yes, upto 1 TB |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| 5G | Yes |
| 5G Bands | FDD Sub6: N1(2100), N3(1800), N5(850), N7(2600), N8(900), N20(800), N28(700), N66(AWS-3), TDD Sub6: N38(2600), N40(2300), N41(2500), N78(3500) |
| VoLTE | Yes |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.1 |
| USB | Yes, USB-C v2.0 |
| USB Features | USB on-the-go, USB Charging |
Extra
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Fingerprint Sensor | Yes, Side |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | Accelerometer, Gyro, Virtual Light Sensor, Virtual Proximity Sensor |
| 3.5mm Headphone Jack | Yes |
| NFC | Yes |
Camera
| Rear Camera | 50 MP ƒ/1.8 (Wide Angle) 5 MP ƒ/2.2 (Ultra Wide) 2 MP ƒ/2.4 (Depth Sensor) 2 MP ƒ/2.4 (Macro) Macro |
| Auto Focus | Yes |
| Features | Panorama, HDR |
| Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 8 MP ƒ/2.2 (Wide Angle) |
| Front Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
Technical
| OS | Android v12 |
| Chipset | Samsung Exynos 1280 |
| CPU | 2.4 GHz, Octa Core Processor |
| Core Details | 2x2.4 GHz Cortex-A78 & 6x2.0 GHz Cortex-A55 |
| GPU | Mali-G68 |
| Java | No |
| Browser | Yes |
Multimedia
| Yes | |
| Music | Yes |
| Video | Yes |
| FM Radio | Yes |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 6000 mAh, Li-Po Battery |
| Fast Charging | Yes, 25W fast Charging |
| Reverse Charging | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















