
Samsung Galaxy S20 5G UW
$802.26 • Out Of Stock • By Samsung
Samsung Galaxy S20 5G UW price in United States starts from $802.26.
- Share
This Mobile Phone is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$802.26
Search
Features
- Dual Sim, 3G, 4G, 5G, VoLTE, Wi-Fi, NFC
- Snapdragon 865, Octa Core, 2.84 GHz Processor
- 12 GB RAM, 128 GB inbuilt
- 4000 mAh Battery with 25W Fast Charging
- 6.2 inches, 1440 x 3200 px Display with Punch Hole
- 64 MP + 12 MP + 12 MP Triple Rear & 10 MP Front Camera
- Memory Card (Hybrid), upto 1 TB
- Android v10.0
OUT OF STOCK
Samsung Galaxy S20 5G UW Specs
Group: $67,500 to $82,500
General
- Android v10.0Good
- Thickness: 7.9 mmAverage
- 163 gLight
- In Display Fingerprint Sensor
Display
- 6.2 inch, Dynamic AMOLED 2X ScreenSmall
- 1440 x 3200 pixelsGood
- 563 ppiBest
- HDR10+, 120 Hz Refresh Rate
- Punch Hole Display
Camera
- 64 MP + 12 MP + 12 MP Triple Rear CameraAverage
- 8K @ 24 fps UHD Video Recording
- 10 MP Front CameraAverage
Technical
- Qualcomm Snapdragon 865 Chipset
- 2.84 GHz, Octa Core ProcessorSlow
- 12 GB RAMAverage
- 128 GB Inbuilt MemorySmallest
- Memory Card (Hybrid), upto 1 TB
Connectivity
- 4G, 5G, VoLTE
- Bluetooth v5.0, WiFi, NFC
- USB-C v3.2
Battery
- 4000 mAh BatterySmall
- 25W Fast Charging
- 15W Wireless Charging
- 9W Reverse Charging
Extra
- No FM Radio
- No 3.5mm Headphone Jack
Discuss
1 Comment Be the first to leave a comment.
Related Mobile Phones
Related Searches
Compared With

Samsung Galaxy S20 5G UW vs Samsung Galaxy A52s 5G
Samsung Galaxy S20 5G UW vs SAMSUNG Galaxy S26 5G
Samsung Galaxy S20 5G UW vs Samsung Galaxy S24 5G
Nothing Phone 3a (12GB RAM + 256GB) vs Xiaomi Poco X7 Pro 5G (12GB RAM + 512GB)
Xiaomi Redmi Note 15 Pro Plus (12GB RAM + 512GB) vs Samsung Galaxy S25
Vivo X200 Pro 5G vs OnePlus 15Samsung Galaxy S20 5G UW Full Specs
General
| Model | S20 5G UW |
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM (Hybrid Slot) |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | February 11, 2020 |
Design
| Dimensions | 69.1 x 151.7 x 7.9 mm |
| Weight | 163 g |
Display
| Type | Color Dynamic AMOLED 2X (16M Colors) |
| Touch | Yes |
| Size | 6.2 inches, 1440 x 3200 pixels |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | ~ 563 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 89.5% |
| Features | HDR10+, 120 Hz Refresh Rate |
| Notch | Yes, Punch Hole |
Memory
| RAM | 12 GB |
| Storage | 128 GB |
| Card Slot | Yes, (Hybrid Slot), upto 1 TB |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| 5G | Yes |
| VoLTE | Yes, Dual Stand-By |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.0 |
| USB | Yes, USB-C v3.2 |
Extra
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| Fingerprint Sensor | Yes, In Display |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | Accelerometer, Barometer, Gyro Sensor, Geomagnetic Sensor, Hall Sensor, Proximity Sensor, RGB Light Sensor |
| 3.5mm Headphone Jack | No |
| NFC | Yes |
| Water Resistance | Yes, 1.5 m upto 30 min |
| IP Rating | IP68 |
| Dust Resistant | Yes |
| Extra Features | UFS 3.0 |
Camera
| Rear Camera | 12 MP ƒ/1.8 (Wide Angle) 64 MP ƒ/2 (Telephoto) 12 MP ƒ/2.2 (Ultra Wide) |
| Auto Focus | Yes |
| Features | Auto-HDR, Panorama |
| Video Recording | 8K @ 24 fps UHD, 4K @ 60 fps UHD, 1080p @ 60 fps FHD, 720p @ 30 fps HD |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 10 MP ƒ/2.2 (Wide Angle) |
| Front Video Recording | 8K @ 24 fps UHD, 4K @ 60 fps UHD, 1080p @ 60 fps FHD, 720p @ 30 fps HD |
Technical
| OS | Android v10.0 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 865 |
| CPU | 2.84 GHz, Octa Core Processor |
| Core Details | 1x2.84 GHz Kryo 585 & 3x2.42 GHz Kryo 585 & 4x1.8 GHz Kryo 585 |
| GPU | Adreno 650 |
| Java | No |
| Browser | Yes, supports HTML5 |
Multimedia
| Yes | |
| Music | MP3, M4A, 3GA, AAC, OGG, OGA, WAV, WMA, AMR, AWB, FLAC, MID, MIDI, XMF, MXMF, IMY, RTTTL, RTX, OTA, APE, DSF, DFF |
| Video | MP4, M4V, 3GP, 3G2, WMV, ASF, AVI, FLV, MKV, WEBM |
| FM Radio | No |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 4000 mAh, Li-Po Battery |
| Fast Charging | Yes, 25W Fast Charging |
| Wireless Charging | Yes, 15W |
| Reverse Charging | Yes, 9W Reverse Charging |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.










