
SAMSUNG Galaxy S26 5G
$833.58 • View Prices • By Samsung
SAMSUNG Galaxy S26 5G price in United States starts from $833.58.
- Share
$833.58
Search
- Price History
- Set Price Alert
Variants
12GB RAM + 256GB$833.58
12GB RAM + 512GB$1,041.98
Features
- Dual Sim, 5G, VoLTE, Vo5G, NFC, eSIM, Wi-Fi
- Exynos 2600, Deca Core, 3.8 GHz Processor
- 12 GB RAM, 256 GB inbuilt
- 4300 mAh Battery with 25W Fast Charging
- 6.3 inches, 1080 x 2340 px, 120 Hz Display with Punch Hole
- 50 MP + 12 MP + 10 MP Triple Rear & 12 MP Front Camera
- Android v16
- No FM Radio
SAMSUNG Galaxy S26 5G Specs
Group: $72,500 to $87,500
General
- Android v16Good
- Thickness: 7.2 mmSlim
- 167 gLight
- In Display Fingerprint Sensor
Display
- 6.3 inch, Dynamic AMOLED 2X ScreenSmall
- 1080 x 2340 pixelsPoor
- 411 ppiPoor
- Privacy Display
- Corning Gorilla Armor 2
- 120 Hz Refresh Rate
- Punch Hole Display
Camera
- 50 MP + 12 MP + 10 MP Triple Rear Camera with OISAverage
- 8K UHD Video Recording
- 12 MP Front CameraAverage
Technical
- Samsung Exynos 2600 Chipset
- 3.8 GHz, Deca Core ProcessorAverage
- 12 GB RAMAverage
- 256 GB Inbuilt MemoryAverage
- Memory Card Not Supported
Connectivity
- 4G, 5G, VoLTE, Vo5G
- Bluetooth v5.4, WiFi, NFC
- USB-C v3.2
Battery
- 4300 mAh BatterySmall
- 25W Fast Charging
- 15W Wireless Charging
- Reverse Charging • 4.5W Reverse Wireless Charging
Extra
- No FM Radio
- No 3.5mm Headphone Jack
SAMSUNG Galaxy S26 5G Price History
You can check the price history of SAMSUNG Galaxy S26 5G below. The current price is $79,999. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Galaxy S26 5G Review: Brilliant Where It Matters, Stubborn Where It Shouldn’t Be
#ExpertReview
I picked up the Galaxy S26, and found its pitch quite convincing. A compact, premium build, powerful phone that features the world’s first 2nm chipset, and a mature camera system backed by Samsung’s increasingly capable AI. While One UI offers a clean and refined user interface, it also takes care of long-term users. On paper, and in hand, the smartphone checks every flagship box with quiet confidence.
I’ve spend a few weeks with the Galaxy S26 now, getting a chance to actually check most of the check boxes, and, well, the phone holds its ground quite well, especially for a user like me who uses an iPhone as a daily driver. It’s the tension between what the spec sheet says and what the phone actually feels like to live with is exactly what this review is about.
- Compact, lightweight flagship at just 167g
- Premium build materials front and back
- Excellent LTPO AMOLED display with vivid colors
- World’s first 2nm smartphone chipset
- Camera hardware unchanged since Galaxy S23
- 25W charging slow for a ₹87,999 flagship
Gallery
Design
10









Rear Camera Samples
16















Discuss
Be the first to leave a comment.
SAMSUNG Galaxy S26 5G Videos
Related Mobile Phones
Related Searches
SAMSUNG Galaxy S26 5G Full Specs
General
| Model | SM-S942B, SM-S942B/DS, SM-S942U, SM-S942U1, SM-S942W, SM-S942N, SM-S9420, SM-S942E, SM-S942E/DS |
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | SIM 1 + SIM 2 / SIM 1 + eSIM / Dual eSIM SIM |
| eSIM Support | Yes |
| Device Type | Smartphone |
| Security Updates | 7 years |
| Release Date | February 25, 2026 |
Design
| Dimensions | 71.7 x 149.6 x 7.2 mm |
| Weight | 167 g |
| Bezel less | Yes |
| Colors | Cobalt Violet, Sky Blue, Black, White, Silver Shadow, Pink Gold |
Display
| Type | Color Dynamic AMOLED 2X Screen (16M Colors) |
| Touch | Yes |
| Size | 6.3 inches, 1080 x 2340 pixels, 120 Hz |
| Aspect Ratio | 20.5:9 |
| PPI | ~ 411 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 90% |
| Glass Type | Corning Gorilla Armor 2 |
| Brightness | 2600nits |
| Features | Privacy Display |
| Notch | Yes, Punch Hole |
Memory
| RAM | 12 GB |
| Storage | 256 GB |
| Storage Type | UFS 4 |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| 5G | Yes |
| 5G Bands | 5G* FDD Sub6 N1(2100), N2(1900), N3(1800), N5(850), N7(2600), N8(900), N12(700), N20(800), N25(1900), N26(850), N28(700), N66(AWS-3) 5G* TDD Sub6 N38(2600), N40(2300), N41(2500), N77(3700), N78(3500) |
| VoLTE | Yes, Dual Stand-By |
| Vo5G | Yes |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Wifi Version | 802.11a/b/g/n/ac/ax/be 2.4GHz+5GHz+6GHz, EHT320, MIMO, 4096-QAM |
| Bluetooth | Yes, v5.4, A2DP, LE |
| USB | Yes, USB-C v3.2 |
| USB Features | USB on-the-go, USB Charging |
Performance
| AnTuTu Score | 2,985,906 (Total) (v11) |
| AnTuTu Storage Score | 158,355 Sequential Read: 4158.0 MB/s; Sequential Write: 3053.1 MB/s |
| Geekbench Score | 11,023 (Multi Core) (v6) 3,286 (Single Core) 25,104 (OpenCL) 27,627 (Vulkan) |
| 3DMark Score | 6,526 (Wild Life Extreme) (39.08 FPS) |
Extra
| GPS | Yes, with A-GPS, Glonass, Beidou, Galileo, QZSS |
| Fingerprint Sensor | Yes, In Display |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | Accelerometer, Gyro, Proximity, Compass, Barometer |
| 3.5mm Headphone Jack | No |
| NFC | Yes |
| AI Features | Galaxy AI |
| Water Resistance | Yes, 1.5 m upto 30 min |
| IP Rating | IP68 |
| Dust Resistant | Yes |
Camera
| Rear Camera | 50 MP ƒ/1.8 (Wide Angle) 10 MP ƒ/2.4 (Telephoto) 12 MP ƒ/2.2 (Ultra Wide) |
| OIS | Yes |
| Auto Focus | Yes |
| Features | Best Face, auto-HDR, panorama |
| Video Recording | 8K, 4K, 1080p |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 12 MP ƒ/2.2 (Wide Angle) Punch Hole |
| Front Video Recording | 4K @ 60 fps UHD, 1080p @ 60 fps FHD |
Technical
| OS | Android v16 |
| Custom UI | OneUI 8.5 |
| Chipset | Samsung Exynos 2600 |
| CPU | 3.8 GHz, Deca Core Processor |
| Core Details | 1x3.80GHz C1-Ultra & 3x3.25GHz C1-Pro & 6x2.75GHz C1-Pro |
| GPU | Xclipse 960 |
| Java | No |
| Browser | Yes |
Multimedia
| Yes | |
| Music | MP3, M4A, 3GA, AAC, OGG, OGA, WAV, AMR, AWB, FLAC, MID, MIDI, XMF, MXMF, IMY, RTTTL, RTX, OTA, DFF, DSF, APE |
| Video | MP4, M4V, 3GP, 3G2, AVI, FLV, MKV, WEBM |
| FM Radio | No |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 4300 mAh, Li-ion Battery |
| Fast Charging | Yes, 25W |
| Wireless Charging | Yes, 15W |
| Reverse Charging | Yes |
| Reverse Wireless Charging | Yes, 4.5W |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















