



Acer SA322QK 31.5 Inch Ultra HD 4K Monitor
$208.93 • View Prices • By Acer
Acer SA322QK 31.5 Inch Ultra HD 4K Monitor price in United States starts from $208.93.
- Share
$208.93
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 31.5 in Display
- 3840 x 2160 pixels (4K UHD)
- 1.07 B Colors
- Flat Monitor
- 100,000,000:1 (Dynamic) Contrast Ratio
- 1 x Display Port v1.2
- 2 x HDMI v2.0
- Anti Glare
Acer SA322QK 31.5 Inch Ultra HD 4K Monitor Specs
General
- LCD Monitor
- Form Factor: Flat
- 3 Year Warranty
Display
- VA Panel
- 31.5 inchesLarge
- 3840 x 2160 pixels (4K UHD)Best
- 4 ms Response Time
- 60 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
- AMD FreeSync
Connectivity
- 2 x HDMI v2.0, 1 x Display Port v1.2, Audio Out
- Speaker Inbuilt
Acer SA322QK 31.5 Inch Ultra HD 4K Monitor Price History
You can check the price history of Acer SA322QK 31.5 Inch Ultra HD 4K Monitor below. The current price is $19,999. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Acer SA322QK 31.5 Inch Ultra HD 4K Monitor vs Dell SE2725HG 27 inch Full HD Gaming Monitor
Acer SA322QK 31.5 Inch Ultra HD 4K Monitor vs HP Series 5 527sh 27 inch Full HD Monitor
Acer SA322QK 31.5 Inch Ultra HD 4K Monitor vs Acer SA272U G 27 inch Quad HD Monitor
Acer SA322QK 31.5 Inch Ultra HD 4K Monitor vs Acer SA322QU 31.5 Inch WQHD Monitor
Acer SA322QK 31.5 Inch Ultra HD 4K Monitor vs LG 27US550-W 27 inch Ultra HD 4K Monitor
Acer SA322QK 31.5 Inch Ultra HD 4K Monitor vs Acer SA322Q 31.5 Inch Full HD MonitorAcer SA322QK 31.5 Inch Ultra HD 4K Monitor Full Specs
General
| Model | SA322QK |
| Panel Type | VA |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 31.5 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | Low Blue Light, Flicker Free |
| Display Type | LCD |
| Resolution | 3840 x 2160 pixels (4K UHD) |
| Max Refresh Rate | 60 Hz |
| Contrast Ratio | 100,000,000:1 (Dynamic) |
| Response Time | 4 ms |
| Brightness | 250 nits |
| Adaptive Sync | Yes, AMD FreeSync |
| Number of Colors | 1.07 B |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | No USB Port |
| Display Port | 1 x Display Port v1.2 |
| HDMI | 2 x HDMI v2.0 Port |
| Audio Out | Yes |
Input
| Speakers | 2 x 1W |
Extra
| Wall Mounting | 75 x 75 mm |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













