





Alienware AW2524HF 24.5 inch Full HD Gaming Monitor
$449.99 • View Prices • By Alienware
Alienware AW2524HF 24.5 inch Full HD Gaming Monitor is a 24.5 in IPS LCD Monitor. It has a 1920 x 1080 pixels (Full HD) resolution and a 500 Hz refresh rate. It has a 0.5 ms response time and Adaptive Sync support. Notable features include 1 x HDMI v2.1, 2 x DisplayPort v1.4 and Anti-Glare.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Alienware AW2524HF 24.5 inch Full HD Gaming Monitor price in United States is $449.99. The lowest price is available at Newegg.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 24.5 in Display
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)
- 1.07 B Colors
- Flat Monitor
- 1000:1 Contrast Ratio
- 2 x Display Port v1.4
- 1 x HDMI v2.1
- Anti Glare
Alienware AW2524HF 24.5 inch Full HD Gaming Monitor Specs
General
- LCD Monitor
- Form Factor: Flat
- Thickness: 83.82 mmThick
- 3.63 kgLight
- 3 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 24.5 inchesSmall
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)Bad
- ~ 90 PPILow
- 0.5 ms Response Time
- 500 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
- VESA Adaptive-Sync, AMD FreeSync Premium
Connectivity
- 1 x HDMI v2.1, 2 x Display Port v1.4
Alienware AW2524HF 24.5 inch Full HD Gaming Monitor Prices
36% (price dropped by $162 in one month)
Alienware AW2524HF 24.5 inch Full HD Gaming Monitor Price History
You can check the price history of Alienware AW2524HF 24.5 inch Full HD Gaming Monitor below. The current price is $449.99. Over the past month, there has been a decrease of $162 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
Asus ROG Strix XG27ACG-W 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs Asus TUF Gaming VG27AQL5A 27 inch Quad HD Gaming Monitor
Alienware AW2725DM 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs Asus TUF Gaming VG27AQ5A 27 inch Quad HD Gaming Monitor
Dell P2725H 27 inch Full HD Monitor vs HP Series 5 527sa 27 inch Full HD Monitor
Asus ROG Strix XG259QNS 25 inch Full HD Gaming Monitor vs Asus ROG Strix XG259QNG-W 25 inch Full HD Gaming MonitorAlienware AW2524HF 24.5 inch Full HD Gaming Monitor Full Specs
General
| Model | AW2524HF |
| Dimensions | 556.26 x 327.66 x 83.82 mm |
| Depth with Stand | 243.84 mm |
| Height with Stand | 391.16 mm |
| Weight | 3.63 kg |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 24.5 inches |
| PPI | ~ 90 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | Flicker Free technology, Low Blue Light technology |
| Display Type | LCD |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Max Refresh Rate | 500 Hz |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Response Time | 0.5 ms |
| Brightness | 400 nits |
| Backlight | LED-backlit |
| Adaptive Sync | Yes, VESA Adaptive-Sync, AMD FreeSync Premium |
| Number of Colors | 1.07 B |
| Color Gamut | 99% sRGB |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | 4 x USB Type-A |
| USB Port Details | 1 x USB 3.2 Gen 1 Type-B (Upstream), 2 x USB 3.2 Gen 1 Type-A (Downstream), 2 x USB 3.2 Gen 1 Type-A (Downstream, Battery Charging 1.2) |
| Display Port | 2 x Display Port v1.4 |
| HDMI | 1 x HDMI v2.1 Port |
Extra
| Stand Tilt | -5°~21° |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.



















