




AOC AG325QZN/EU 31.5 inch Quad HD Gaming Monitor
$883.01 • Out Of Stock • By AOC
AOC AG325QZN/EU 31.5 inch Quad HD Gaming Monitor is a 31.5 in VA Monitor. It has a 2560 x 1440 pixels (QHD) resolution and a 240 Hz refresh rate. It has a 0.5 ms response time and Adaptive Sync support. Notable features include 2 x HDMI v2.0, 2 x DisplayPort v1.4, Anti-Glare and Headphone Jack.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Monitor is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$883.01
Search
AOC AG325QZN/EU 31.5 inch Quad HD Gaming Monitor price in United States is $883.01.
Features
- 31.5 in Display
- 2560 x 1440 pixels (QHD)
- 1.07 B Colors
- Flat Monitor
- 4000:1 Contrast Ratio
- 2 x Display Port v1.4
- 2 x HDMI v2.0
- Anti Glare
OUT OF STOCK
AOC AG325QZN/EU 31.5 inch Quad HD Gaming Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- Thickness: 48.9 mmSlim
- 6.22 kgHeavy
- 3 Year Warranty
Display
- VA Panel
- 31.5 inchesAverage
- 2560 x 1440 pixels (QHD)Poor
- ~ 93.2 PPILow
- 0.5 ms Response Time
- 240 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
- Adaptive Sync Technology
Connectivity
- 2 x HDMI v2.0, 2 x Display Port v1.4
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor
Asus ROG Swift PG32UCDMR 32 inch Ultra HD 4K OLED Gaming Monitor vs Asus ROG Strix XG27JCG 27 inch 5K Gaming Monitor
LG 27GQ50F-B 27 inch Full HD Gaming Monitor vs MSI Optix MAG273R2 27 inch Full HD Gaming Monitor
Asus ROG Strix XG259QNS 25 inch Full HD Gaming Monitor vs Asus ROG Strix XG259QNG-W 25 inch Full HD Gaming Monitor
MSI MAG 274QF X24 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs Gigabyte GS27QA 27 inch Quad HD Gaming MonitorAOC AG325QZN/EU 31.5 inch Quad HD Gaming Monitor Full Specs
General
| Model | AG325QZN/EU |
| Dimensions | 714.2 x 428.75 x 48.9 mm |
| Depth with Stand | 276.1 mm |
| Height with Stand | 630.8 mm |
| Weight | 6.22 kg |
| Weight with Stand | 8.5 kg |
| Panel Type | VA |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 31.5 inches |
| PPI | ~ 93.2 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | Flicker Free, VESA Certified DisplayHDR 400 |
| Resolution | 2560 x 1440 pixels (QHD) |
| Max Refresh Rate | 240 Hz |
| Contrast Ratio | 4000:1 |
| Response Time | 0.5 ms |
| Brightness | 400 nits |
| Backlight | WLED |
| Adaptive Sync | Yes |
| Number of Colors | 1.07 B |
| Color Gamut | 92.2% DCI-P3, 120.6% sRGB |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | 4 x USB Type-A |
| USB Port Details | 4 x USB Type-A (Downstream), 1 x USB Type-B (Upstream) |
| Headphone Jack | Yes |
| Display Port | 2 x Display Port v1.4 |
| HDMI | 2 x HDMI v2.0 Port |
Extra
| Stand Tilt | -3.5°~21.5° |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














