




AOC C24G2AE/BK 23.6 inch Full HD Curved Gaming Monitor
$358.88 • View Prices • By AOC
AOC C24G2AE/BK 23.6 inch Full HD Curved Gaming Monitor is a 23.6 in Curved VA Monitor. It has a 1920 x 1080 pixels (Full HD) resolution and a 165 Hz refresh rate. It has a 4 ms response time and Adaptive Sync support. Notable features include 2 x HDMI v1.4, 1 x DisplayPort v1.2, Built-in Speakers, Headphone Jack and VGA.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
AOC C24G2AE/BK 23.6 inch Full HD Curved Gaming Monitor price in United States is $358.88. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 23.6 in Display
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)
- 16.7 M Colors
- Curved Monitor
- 3000:1 Contrast Ratio
- 1 x Display Port v1.2
- 2 x HDMI v1.4
- 3 Year Warranty
AOC C24G2AE/BK 23.6 inch Full HD Curved Gaming Monitor Specs
General
- Form Factor: Curved
- Thickness: 68.5 mmThick
- 3 Year Warranty
Display
- VA Panel
- 23.6 inchesSmall
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)Bad
- 4 ms Response Time
- 165 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- AMD FreeSync Premium
Connectivity
- 2 x HDMI v1.4, 1 x Display Port v1.2, VGA, Audio In
- Speaker Inbuilt
AOC C24G2AE/BK 23.6 inch Full HD Curved Gaming Monitor Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
AOC C24G2AE/BK 23.6 inch Full HD Curved Gaming Monitor Price History
You can check the price history of AOC C24G2AE/BK 23.6 inch Full HD Curved Gaming Monitor below. The current price is $358.88. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor
MSI MAG 275QF 27 inch Quad HD Monitor vs Asus TUF Gaming VG27WQ3B 27 inch Quad HD Curved Gaming Monitor
Alienware AW2725DM 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs MSI MAG 275QF 27 inch Quad HD Monitor
HP Series 5 527sa 27 inch Full HD Monitor vs BenQ GW2790Q 27 inch Quad HD Monitor
Alienware AW2725DM 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs Asus TUF Gaming VG27AQ5A 27 inch Quad HD Gaming MonitorAOC C24G2AE/BK 23.6 inch Full HD Curved Gaming Monitor Full Specs
General
| Model | C24G2AE/BK |
| Dimensions | 536.1 x 321 x 68.5 mm |
| Depth with Stand | 227.4 mm |
| Height with Stand | 421.2 mm |
| Weight with Stand | 3.84 kg |
| Panel Type | VA |
| Form Factor | Curved |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 23.6 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | Flicker Free, Low Blue Light |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Max Refresh Rate | 165 Hz |
| Contrast Ratio | 3000:1 |
| Response Time | 4 ms |
| Brightness | 250 nits |
| Backlight | WLED |
| Adaptive Sync | Yes, AMD FreeSync Premium |
| Number of Colors | 16.7 M |
| Color Gamut | 120% sRGB, 89% Adobe RGB, 85% NTSC |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | No USB Port |
| VGA | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Display Port | 1 x Display Port v1.2 |
| HDMI | 2 x HDMI v1.4 Port |
| Audio In | Yes |
Input
| Speakers | 2 x 2W |
Extra
| Sales Package | Monitor, HDMI Cable, DisplayPort Cable, Power Cable |
| Other Features | G-menu, Game Modes (RTS, FPS, Racing, Gamer 1, Gamer 2) |
| Stand Tilt | -5°~23° |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
| Language Support | English, French, German, Czech, Russian, Kroatian, Chinese (traditional), Chinese (simplified), Spanish, Portuguese, Italian, Dutch, Swedish, Finnish, Polish, Japanese, Ukranian, Turkish, Korean |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















