





AOC CU34G2XP/BK 34 inch UWQHD Ultrawide Curved Monitor
$549.58 • Out Of Stock • By AOC
AOC CU34G2XP/BK 34 inch UWQHD Ultrawide Curved Monitor is a 34 in Curved VA Monitor. It has a 3440 x 1440 pixels (WQHD) resolution and a 180 Hz refresh rate. It has a 1 ms response time and Adaptive Sync support. Notable features include 2 x HDMI v2.0, 2 x DisplayPort v1.4, Anti-Glare and Headphone Jack.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Monitor is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$549.58
Search
AOC CU34G2XP/BK 34 inch UWQHD Ultrawide Curved Monitor price in United States is $549.58. The lowest price is available at Newegg.
Features
- 34 in Display
- 3440 x 1440 pixels (WQHD)
- 1.07 B Colors
- Curved Monitor
- 4000:1 Contrast Ratio
- 2 x Display Port v1.4
- 2 x HDMI v2.0
- Anti Glare
OUT OF STOCK
AOC CU34G2XP/BK 34 inch UWQHD Ultrawide Curved Monitor Specs
General
- Form Factor: Curved
- Thickness: 102.9 mmThick
- 6.51 kgHeavy
- 3 Year Warranty
Display
- VA Panel
- 34 inchesLarge
- 3440 x 1440 pixels (WQHD)Average
- ~ 109.7 PPILow
- 1 ms Response Time
- 180 Hz Refresh Rate
- 21:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
- Adaptive Sync Technology
Connectivity
- 2 x HDMI v2.0, 2 x Display Port v1.4
AOC CU34G2XP/BK 34 inch UWQHD Ultrawide Curved Monitor Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
Asus ROG Strix XG259QNG-W 25 inch Full HD Gaming Monitor vs Asus TUF Gaming VG249QM5A 24 inch Full HD Monitor
MSI MAG 272F 27 inch Full HD Gaming Monitor vs Gigabyte M27QA 27 inch Quad HD Gaming Monitor
LG UltraGear 27GX704A-B 27 inch Quad HD OLED Gaming Monitor vs LG UltraGear 27GX700A-B 27 inch Quad HD OLED Gaming Monitor
LG Ultragear 34GX900A-B 34 inch WQHD OLED Gaming Monitor vs Alienware AW3425DW 34 inch WQHD QD-OLED Gaming MonitorAOC CU34G2XP/BK 34 inch UWQHD Ultrawide Curved Monitor Full Specs
General
| Model | CU34G2XP/BK |
| Dimensions | 808.3 x 367.5 x 102.9 mm |
| Depth with Stand | 237.4 mm |
| Height with Stand | 528.2 mm |
| Weight | 6.51 kg |
| Weight with Stand | 8.02 kg |
| Panel Type | VA |
| Form Factor | Curved |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 34 inches |
| PPI | ~ 109.7 PPI |
| Aspect Ratio | 21:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 1500R Curvature, VESA Certified DisplayHDR 400, Low Blue Light |
| Resolution | 3440 x 1440 pixels (WQHD) |
| Max Refresh Rate | 180 Hz |
| Contrast Ratio | 4000:1 |
| Response Time | 1 ms |
| Brightness | 430 nits |
| Backlight | WLED |
| Adaptive Sync | Yes |
| Number of Colors | 1.07 B |
| Color Gamut | 91.4% Adobe RGB, 95.1% DCI-P3 |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | 4 x USB Type-A |
| USB Port Details | 4 x USB 3.0 Type-A (Downstream), 1 x USB Type-B (Upstream) |
| Headphone Jack | Yes |
| Display Port | 2 x Display Port v1.4 |
| HDMI | 2 x HDMI v2.0 Port |
Extra
| Sales Package | Monitor, HDMI Cable, DisplayPort Cable, Power Cable |
| Other Features | PiP+PbP, 3-Sided Frameless, Height Adjustable, Game Modes (RTS, FPS, Racing, Gamer 1, Gamer 2), Low Input Lag, Shadow Control, Motion Blur Reduction, Crosshair, Frame Counter |
| Stand Tilt | -3.5°~21.5° |
| Wall Mounting | Yes |
| HDCP Support | Yes |
| Language Support | English, Ukranian, Turkish, Polish, German, Portuguese, Spanish, French, Finnish, Korean, Japanese, Chinese (simplified), Chinese (traditional), Swedish, Dutch, Italian, Kroatian, Russian, Czech |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.


















