



AOC G2790PX 27 inch Full HD Gaming Monitor
$1,021 • Out Of Stock • By AOC
AOC G2790PX 27 inch Full HD Gaming Monitor is a 27 in TN Monitor. It has a 1920 x 1080 pixels (Full HD) resolution and a 144 Hz refresh rate. It has a 1 ms response time and Adaptive Sync support. Notable features include 2 x HDMI v1.4, 1 x DisplayPort v1.2, Built-in Speakers, Headphone Jack and VGA.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Monitor is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$1,021
Search
AOC G2790PX 27 inch Full HD Gaming Monitor price in United States is $1,021. The lowest price is available at Amazon.
Features
- 27 in Display
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)
- 16.7 M Colors
- Flat Monitor
- 1000:1 Contrast Ratio
- 1 x Display Port v1.2
- 2 x HDMI v1.4
- 3 Year Warranty
OUT OF STOCK
AOC G2790PX 27 inch Full HD Gaming Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- 3 Year Warranty
Display
- TN Panel
- 27 inchesAverage
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)Bad
- 1 ms Response Time
- 144 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- AMD Freesync Premium
Connectivity
- 5 x USB 3.0
- 2 x HDMI v1.4, 1 x Display Port v1.2, VGA
- Speaker Inbuilt
AOC G2790PX 27 inch Full HD Gaming Monitor Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor
Asus ROG Swift PG32UCDMR 32 inch Ultra HD 4K OLED Gaming Monitor vs MSI 322URX QD-OLED 32 inch Ultra HD 4K Monitor
MSI MAG 271QP QD-OLED X28 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs LG Ultragear 32GN650-B 32 inch Quad HD Gaming Monitor
Asus TUF Gaming VG279QM 27 inch Full HD Gaming Monitor vs Asus ROG Strix XG27ACDNG 27 inch Quad HD QD-OLED Gaming Monitor
Samsung Odyssey G7 G75F LS37FG75DENXZA 37 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor vs MSI MAG 321CUPDF 31.5 inch Ultra HD 4K Gaming MonitorAOC G2790PX 27 inch Full HD Gaming Monitor Full Specs
General
| Model | G2790PX |
| Depth with Stand | 199.51 mm |
| Height with Stand | 536.4 mm |
| Weight with Stand | 6.46 kg |
| Panel Type | TN |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 27 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | Low Blue Light, Flicker Free |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Max Refresh Rate | 144 Hz |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Response Time | 1 ms |
| Brightness | 400 nits |
| Backlight | WLED |
| Adaptive Sync | Yes, AMD Freesync Premium |
| Number of Colors | 16.7 M |
| Color Gamut | 96% sRGB, 84% Adobe RGB |
| Horizontal Viewing Angle | 170 ° |
| Vertical Viewing Angle | 160 ° |
Connectivity
| USB Ports | 5 x USB 3.0 |
| USB Port Details | 4 x USB 3.0 Type-A (Downstream), 1 x USB 3.0 Type-B (Upstream) |
| VGA | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Display Port | 1 x Display Port v1.2 |
| HDMI | 2 x HDMI v1.4 Port |
Input
| Speakers | 2 x 2W |
Extra
| Sales Package | Monitor, HDMI Cable, Power Cable, D-SUB (VGA) Cable, DisplayPort Cable, Audio Cable |
| Other Features | Height Adjustable, Swivel & Pivot Support, Various Game Modes |
| Stand Tilt | -3.5°~19.5° |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














