





Asus ProArt Display PA278CGRV 27 inch Quad HD Monitor
$249 • View Prices • By Asus
Asus ProArt Display PA278CGRV 27 inch Quad HD Monitor is a 27 in IPS Monitor. It has a 2560 x 1440 pixels (QHD) resolution and a 144 Hz refresh rate. It has a 5 ms response time and Adaptive Sync support. Notable features include 3 x USB-C, 1 x HDMI v2.1, 2 x DisplayPort v1.4, Anti-Glare and Built-in Speakers.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Asus ProArt Display PA278CGRV 27 inch Quad HD Monitor price in United States is $249. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 27 in Display
- 2560 x 1440 pixels (QHD)
- 1073.7 M Colors
- Flat Monitor
- 1500:1 (Typ), 3000:1 (Max) Contrast Ratio
- 3 x USB Type-C
- 2 x Display Port v1.4
- 1 x HDMI v2.1
Asus ProArt Display PA278CGRV 27 inch Quad HD Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- Thickness: 46.9 mmSlim
- 4.7 kgHeavy
- 3 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 27 inchesAverage
- 2560 x 1440 pixels (QHD)Average
- ~ 109 PPIAverage
- 5 ms Response Time
- 144 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
- Adaptive Sync Technology
Connectivity
- 3 x USB Type-C
- 1 x HDMI v2.1, 2 x Display Port v1.4
- Speaker Inbuilt
Asus ProArt Display PA278CGRV 27 inch Quad HD Monitor Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Asus ProArt Display PA278CGRV 27 inch Quad HD Monitor Price History
You can check the price history of Asus ProArt Display PA278CGRV 27 inch Quad HD Monitor below. The current price is $249. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Gigabyte AORUS FO27Q5P 27 inch Quad HD QD-OLED Gaming Monitor vs MSI MPG 271QR QD-OLED X50 27 inch Quad HD Gaming Monitor
HP V24v G5 23.8 inch Full HD Monitor vs LG UltraGear 27GS50F-B 27 inch Full HD Gaming Monitor
Alienware AW3225QF 32 inch Ultra HD 4K QD-OLED Gaming Monitor vs LG UltraGear 49GR85DC-B 49 inch DQHD Curved Monitor
LG UltraGear 27GX704A-B 27 inch Quad HD OLED Gaming Monitor vs LG UltraGear 27GX700A-B 27 inch Quad HD OLED Gaming Monitor
Asus ROG Strix OLED XG27AQDPG 27 inch Quad HD Monitor vs MSI MPG 271QR QD-OLED X50 27 inch Quad HD Gaming Monitor
Asus ROG Swift PG259QN 24.5 Inch Full HD Gaming Monitor vs Alienware AW2524HF 24.5 inch Full HD Gaming MonitorAsus ProArt Display PA278CGRV 27 inch Quad HD Monitor Full Specs
General
| Series | ProArt Display |
| Model | PA278CGRV |
| Dimensions | 612.2 x 362.9 x 46.9 mm |
| Depth with Stand | 190.4 mm |
| Height with Stand | 536.1 mm |
| Weight | 4.7 kg |
| Weight with Stand | 6.6 kg |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 27 inches |
| PPI | ~ 109 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | Flicker Free, Low Blue Light |
| Resolution | 2560 x 1440 pixels (QHD) |
| Max Refresh Rate | 144 Hz |
| Contrast Ratio | 1500:1 (Typ), 3000:1 (Max) |
| Response Time | 5 ms |
| Brightness | 350 nits (Typ), 400 nits (HDR, Peak) |
| Backlight | LED Backlight |
| Adaptive Sync | Yes |
| Number of Colors | 1073.7 M |
| Color Gamut | 100% sRGB, 97% DCI-P3 |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | 3 x USB Type-C, 3 x USB Type-A |
| USB Port Details | 1 x USB Type-C (DP Alt Mode), 1 x USB 3.2 Gen 1 Type-C, 3 x USB 3.2 Gen 1 Type-A, 1 x USB 3.2 Type-C (KVM Switch) |
| Headphone Jack | Yes |
| Display Port | 2 x Display Port v1.4 |
| HDMI | 1 x HDMI v2.1 Port |
Input
| Speakers | 2 x 2W |
Extra
| Sales Package | Monitor, Warranty Card, USB-C cable, Quick start guide, Quick release stand, Power cord, HDMI cable, DisplayPort cable, Color pre-calibration report |
| Other Features | Ambient Light Sensor, Height Adjustment, KVM Switch, ProArt Chroma Tune, VRR Technology, PIP / PBP Technology, Auto Rotation, Color Temp. Selection |
| Stand Tilt | -5°~23° |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.

















