





Asus ProArt Display PA279CRV 27 inch Ultra HD 4K Monitor
$399 • View Prices • By Asus
Asus ProArt Display PA279CRV 27 inch Ultra HD 4K Monitor is a 27 in IPS LED Monitor. It has a 3840 x 2160 pixels (4K UHD) resolution and a 60 Hz refresh rate. It has a 5 ms response time and Adaptive Sync support. Notable features include 2 x USB-C, 2 x HDMI v2.0, 2 x DisplayPort v1.4, Anti-Glare and Built-in Speakers.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Asus ProArt Display PA279CRV 27 inch Ultra HD 4K Monitor price in United States is $399. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 27 in Display
- 3840 x 2160 pixels (4K UHD)
- 1.07 B Colors
- Flat Monitor
- 1000:1 (Typ), 3000:1 (Dynamic) Contrast Ratio
- 2 x USB Type-C
- 2 x Display Port v1.4
- 2 x HDMI v2.0
Asus ProArt Display PA279CRV 27 inch Ultra HD 4K Monitor Specs
General
- LED Monitor
- Form Factor: Flat
- Thickness: 44.1 mmSlim
- 4.07 kgLight
- 3 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 27 inchesAverage
- 3840 x 2160 pixels (4K UHD)Best
- ~ 163 PPIHighest
- 5 ms Response Time
- 60 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
- Adaptive Sync Technology
Connectivity
- 2 x USB Type-C
- 2 x HDMI v2.0, 2 x Display Port v1.4
- Speaker Inbuilt
Asus ProArt Display PA279CRV 27 inch Ultra HD 4K Monitor Prices
3% (price increased by $13 in one month)
Asus ProArt Display PA279CRV 27 inch Ultra HD 4K Monitor Price History
You can check the price history of Asus ProArt Display PA279CRV 27 inch Ultra HD 4K Monitor below. The current price is $399. Over the past month, there has been a increase of $13 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
Samsung Odyssey OLED G6 LS27DG600SUXEN 27 inch Quad HD Monitor vs Samsung Odyssey OLED G6 G60SF LS27FG602SNXZA 27 inch Quad HD QD-OLED Gaming Monitor
Asus VY249HGR 23.8 inch Full HD Gaming Monitor vs Asus TUF Gaming VG249Q3A 24 inch Full HD Monitor
LG UltraWide 34WR50QK-B 34 inch WQHD Curved Monitor vs LG UltraGear 27GX704A-B 27 inch Quad HD OLED Gaming Monitor
Dell P2725H 27 inch Full HD Monitor vs HP Series 5 527sh 27 inch Full HD MonitorAsus ProArt Display PA279CRV 27 inch Ultra HD 4K Monitor Full Specs
General
| Series | ProArt |
| Model | PA279CRV |
| Dimensions | 612.2 x 362.9 x 44.1 mm |
| Depth with Stand | 215 mm |
| Height with Stand | 538.1 mm |
| Weight | 4.07 kg |
| Weight with Stand | 5.78 kg |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 27 inches |
| PPI | ~ 163 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | HDR10, Flicker Free, Trace Free Technology, Low Blue Light |
| Display Type | LED |
| Resolution | 3840 x 2160 pixels (4K UHD) |
| Max Refresh Rate | 60 Hz |
| Contrast Ratio | 1000:1 (Typ), 3000:1 (Dynamic) |
| Response Time | 5 ms |
| Brightness | 350 cd/㎡ (Typ), 400 cd/㎡ (Peak) |
| Backlight | LED Backlit |
| Adaptive Sync | Yes |
| Number of Colors | 1.07 B |
| Color Gamut | 100% sRGB, 99% Adobe RGB, 99% DCI-P3 |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 3 x USB Type-A |
| USB Port Details | 1 x USB Type-C (DisplayPort), 3 x USB 3.2 Gen 1 Type-A (Downstream), 1 x USB 3.2 Gen 1 Type-C (Upstream, 90W Power Delivery) |
| Headphone Jack | Yes |
| Display Port | 2 x Display Port v1.4 |
| HDMI | 2 x HDMI v2.0 Port |
Input
| Speakers | 2 x 2W |
Extra
| Sales Package | Monitor, Color pre-calibration report, DisplayPort cable, HDMI cable, Power cord, Quick release stand, Quick start guide, USB-C cable, Warranty Card, Welcome Card |
| Other Features | Color Temp. Selection, ProArt Palette, QuickFit Plus, PIP / PBP Technology, ProArt Chroma Tune, VRR Technology |
| Stand Tilt | -5°~23° |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.

















