




BenQ MA270U 27 inch Ultra HD 4K Monitor
$499.99 • Out Of Stock • By BenQ
BenQ MA270U 27 inch Ultra HD 4K Monitor is a 27 in IPS Monitor. It has a 3840 x 2160 pixels (4K UHD) resolution and a 60 Hz refresh rate. It has a 5 ms response time. Notable features include 2 x USB-C, HDMI v2.0, Anti-Glare and Built-in Speakers.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Monitor is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$499.99
Search
BenQ MA270U 27 inch Ultra HD 4K Monitor price in United States is $499.99. The lowest price is available at Walmart.
Features
- 27 in Display
- 3840 x 2160 pixels (4K UHD)
- 1.07 B Colors
- Flat Monitor
- 1200:1 Contrast Ratio
- 2 x USB Type-C
- HDMI v2.0
- Anti Glare
OUT OF STOCK
BenQ MA270U 27 inch Ultra HD 4K Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- Thickness: 83.5 mmThick
- 5.14 kgAverage
- 3 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 27 inchesAverage
- 3840 x 2160 pixels (4K UHD)Best
- ~ 163 PPIHighest
- 5 ms Response Time
- 60 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
Connectivity
- 2 x USB Type-C
- HDMI v2.0
- Speaker Inbuilt
BenQ MA270U 27 inch Ultra HD 4K Monitor Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
Asus ROG Strix XG27ACS 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs MSI MAG 274QF X24 27 inch Quad HD Gaming Monitor
MSI PRO MP275Q 27 Inch Quad HD Monitor vs MSI MAG 275QF 27 inch Quad HD Monitor
Alienware AW2725DM 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs MSI MAG 275QF 27 inch Quad HD Monitor
Asus TUF Gaming VG27AQ5A 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs MSI MAG 275QF 27 inch Quad HD MonitorBenQ MA270U 27 inch Ultra HD 4K Monitor Full Specs
General
| Country of Origin | China |
| Model | MA270U |
| Dimensions | 613.8 x 367.7 x 83.5 mm |
| Depth with Stand | 220.2 mm |
| Height with Stand | 560.1 mm |
| Weight | 5.14 kg |
| Weight with Stand | 8.2 kg |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 27 inches |
| PPI | ~ 163 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | HDR10, VESA DisplayHDR 600, Flicker-free Technology, Low Blue Light |
| Resolution | 3840 x 2160 pixels (4K UHD) |
| Max Refresh Rate | 60 Hz |
| Contrast Ratio | 1200:1 |
| Response Time | 5 ms |
| Brightness | 400 nits |
| Backlight | LED Backlight |
| Number of Colors | 1.07 B |
| Color Gamut | 99% sRGB, 95% P3 |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 2 x USB Type-A |
| USB Port Details | 2 x USB 3.2 Gen 1 Type-A, 1 x USB 3.2 Gen 1 Type-C, 1 x USB Type-C (Power Delivery 90W, DisplayPort Alt Mode, Data) |
| HDMI | HDMI v2.0 Port |
Input
| Speakers | 2 x 3W |
Extra
| Other Features | Height Adjustable, Swivel & Pivot Support |
| Stand | Monitor, Warranty Card, USB C Cable, 16A Power Cable, HDMI (v2.0)Cable, QSG and Safety Instructions |
| Stand Tilt | -5˚~20˚ |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















