






Asus ProArt Display PA279CV 27 inch Ultra HD 4K Monitor
$399 • View Prices • By Asus
Asus ProArt Display PA279CV 27 inch Ultra HD 4K Monitor is a 27 in IPS Monitor. It has a 3840 x 2160 pixels (4K UHD) resolution and a 60 Hz refresh rate. It has a 5 ms response time and Adaptive Sync support. Notable features include USB-C, 2 x HDMI v2.0, 1 x DisplayPort v1.2, Anti-Glare and Built-in Speakers.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Asus ProArt Display PA279CV 27 inch Ultra HD 4K Monitor price in United States is $399. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 27 in Display
- 3840 x 2160 pixels (4K UHD)
- 1073.7 M Colors
- Flat Monitor
- 1000:1 Contrast Ratio
- 1 x USB Type-C
- 1 x Display Port v1.2
- 2 x HDMI v2.0
Asus ProArt Display PA279CV 27 inch Ultra HD 4K Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- Thickness: 59.9 mmAverage
- 5.7 kgHeavy
- 3 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 27 inchesAverage
- 3840 x 2160 pixels (4K UHD)Best
- ~ 163 PPIHighest
- 5 ms Response Time
- 60 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
- Adaptive Sync Technology
Connectivity
- 1 x USB Type-C
- 2 x HDMI v2.0, 1 x Display Port v1.2
- Speaker Inbuilt
Asus ProArt Display PA279CV 27 inch Ultra HD 4K Monitor Prices
4% (price increased by $17 in one month)
Asus ProArt Display PA279CV 27 inch Ultra HD 4K Monitor Price History
You can check the price history of Asus ProArt Display PA279CV 27 inch Ultra HD 4K Monitor below. The current price is $399. Over the past month, there has been a increase of $17 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Gigabyte AORUS FO27Q5P 27 inch Quad HD QD-OLED Gaming Monitor vs Asus ROG Strix OLED XG27AQDPG 27 inch Quad HD Monitor
Alienware AW3225QF 32 inch Ultra HD 4K QD-OLED Gaming Monitor vs LG UltraGear 49GR85DC-B 49 inch DQHD Curved Monitor
HP V24v G5 23.8 inch Full HD Monitor vs LG UltraGear 27GS50F-B 27 inch Full HD Gaming Monitor
Alienware AW2524HF 24.5 inch Full HD Gaming Monitor vs Asus ROG Swift PG27AQDP 27 inch Quad HD OLED Monitor
Alienware AW2725DM 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs AOC CQ27G4H 27 inch Quad HD Curved Gaming Monitor
Alienware AW3225QF 32 inch Ultra HD 4K QD-OLED Gaming Monitor vs MSI MPG 321CURX QD-OLED 32 inch Ultra HD 4K MonitorAsus ProArt Display PA279CV 27 inch Ultra HD 4K Monitor Full Specs
General
| Series | ProArt |
| Model | PA279CV |
| Dimensions | 614 x 369.9 x 59.9 mm |
| Depth with Stand | 227.8 mm |
| Height with Stand | 523.5 mm |
| Weight | 5.7 kg |
| Weight with Stand | 8.6 kg |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 27 inches |
| PPI | ~ 163 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | Flicker-Free, HDR10, Low Blue Light |
| Resolution | 3840 x 2160 pixels (4K UHD) |
| Max Refresh Rate | 60 Hz |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Response Time | 5 ms |
| Brightness | 350 nits |
| Backlight | W-LED |
| Adaptive Sync | Yes |
| Number of Colors | 1073.7 M |
| Color Gamut | 100% sRGB |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 4 x USB Type-A |
| USB Port Details | 1 x USB Type-C (DisplayPort), 4 x USB 3.2 Gen 1 Type-A (Downstream) |
| Display Port | 1 x Display Port v1.2 |
| HDMI | 2 x HDMI v2.0 Port |
Input
| Speakers | 2 x 2W |
Extra
| Sales Package | Monitor, Color pre-calibration report, DisplayPort cable, Power cord, USB-C cable, Warranty Card, Welcome Card |
| Other Features | Multiple HDR Mode, ProArt Chroma Tune, PIP / PBP Technology, QuickFit, ProArt Palette |
| Stand Tilt | -5°~35° |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.



















