




Gigabyte GS27FC 27 inch Full HD Curved Gaming Monitor
$159.99 • View Prices • By Gigabyte
Gigabyte GS27FC 27 inch Full HD Curved Gaming Monitor is a 27 in Curved VA LED Monitor. It has a 1920 x 1080 pixels (Full HD) resolution and a 180 Hz refresh rate. It has a 1 ms response time and Adaptive Sync support. Notable features include 2 x HDMI v2.0, 1 x DisplayPort v1.4, Anti-Glare and Headphone Jack.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Gigabyte GS27FC 27 inch Full HD Curved Gaming Monitor price in United States is $159.99. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 27 in Display
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)
- 16.7 M Colors
- Curved Monitor
- 3000:1 Contrast Ratio
- 1 x Display Port v1.4
- 2 x HDMI v2.0
- Anti Glare
Gigabyte GS27FC 27 inch Full HD Curved Gaming Monitor Specs
General
- LED Monitor
- Form Factor: Curved
- Thickness: 78.3 mmThick
- 3.62 kgAverage
- 3 Year Warranty
Display
- VA Panel
- 27 inchesAverage
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)Average
- ~ 81 PPILowest
- 1 ms Response Time
- 180 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
- AMD FreeSync
Connectivity
- 2 x HDMI v2.0, 1 x Display Port v1.4
Gigabyte GS27FC 27 inch Full HD Curved Gaming Monitor Prices
10% (price dropped by $17 in one month)
Gigabyte GS27FC 27 inch Full HD Curved Gaming Monitor Price History
You can check the price history of Gigabyte GS27FC 27 inch Full HD Curved Gaming Monitor below. The current price is $159.99. Over the past month, there has been a decrease of $17 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
Asus ROG Strix XG259QNG-W 25 inch Full HD Gaming Monitor vs Asus TUF Gaming VG249QM5A 24 inch Full HD Monitor
Asus ROG Strix XG27ACG-W 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs Asus TUF Gaming VG27AQL5A 27 inch Quad HD Gaming Monitor
Asus VY249HGR 23.8 inch Full HD Gaming Monitor vs Asus TUF Gaming VG249Q3A 24 inch Full HD Monitor
Alienware AW2725DM 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs AOC CQ27G4H 27 inch Quad HD Curved Gaming MonitorGigabyte GS27FC 27 inch Full HD Curved Gaming Monitor Full Specs
General
| Model | GS27FC |
| Dimensions | 610.5 x 362.5 x 78.3 mm |
| Depth with Stand | 208 mm |
| Height with Stand | 441 mm |
| Weight | 3.62 kg |
| Weight with Stand | 4.53 kg |
| Panel Type | VA |
| Form Factor | Curved |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 27 inches |
| PPI | ~ 81 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | Flicker Free Technology, Low Blue Light, Black Equalizer, 1500R Curvature, HDR Ready |
| Display Type | LED |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Max Refresh Rate | 180 Hz |
| Contrast Ratio | 3000:1 |
| Response Time | 1 ms |
| Brightness | 250 cd/m² |
| Backlight | Edge Backlit |
| Adaptive Sync | Yes, AMD FreeSync |
| Number of Colors | 16.7 M |
| Color Gamut | 108% sRGB |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | No USB Port |
| Headphone Jack | Yes |
| Display Port | 1 x Display Port v1.4 |
| HDMI | 2 x HDMI v2.0 Port |
Extra
| Sales Package | Monitor, Stand, Power cable, HDMI cable, QSG, Warranty Card |
| Other Features | OSD Sidekick, Aim Stabilizer, Black Equalizer, Crosshair, Timer |
| Stand Tilt | -5°~20° |
| Wall Mounting | 100 x 100mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.


















