





Asus ROG Strix OLED XG27AQDPG 27 inch Quad HD Monitor
$2,212.7 • Out Of Stock • By Asus
Asus ROG Strix OLED XG27AQDPG 27 inch Quad HD Monitor is a 27 in Monitor. It has a 2560 x 1440 pixels (QHD) resolution and a 500 Hz refresh rate. It has a 0.03 ms response time and Adaptive Sync support. Notable features include 2 x HDMI v2.1, 1 x DisplayPort v1.4, Anti-Glare and Headphone Jack.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Monitor is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$2,212.7
Search
Asus ROG Strix OLED XG27AQDPG 27 inch Quad HD Monitor price in United States is $2,212.7. The lowest price is available at Newegg.
Features
- 27 in Display
- 2560 x 1440 pixels (QHD)
- 1073.7 M Colors
- Flat Monitor
- 1,500,000:1 Contrast Ratio
- 1 x Display Port v1.4
- 2 x HDMI v2.1
- Anti Glare
OUT OF STOCK
Asus ROG Strix OLED XG27AQDPG 27 inch Quad HD Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- Thickness: 66.5 mmAverage
- 4.6 kgLight
- 3 Year Warranty
Display
- QD-OLED Panel
- 27 inchesSmallest
- 2560 x 1440 pixels (QHD)Bad
- 0.03 ms Response Time
- 500 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
- AMD FreeSync Premium Pro & NVIDIA G-SYNC Compatible
Connectivity
- 2 x HDMI v2.1, 1 x Display Port v1.4
Asus ROG Strix OLED XG27AQDPG 27 inch Quad HD Monitor Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

LG Ultragear 39GX90SA-W 39 inch WQHD OLED Gaming Monitor vs Alienware AW3425DWM 34 inch WQHD Gaming Monitor
MSI PRO MP273QW E14 27 inch Quad HD Monitor vs MSI Optix MAG273R2 27 inch Full HD Gaming Monitor
LG 27GQ50F-B 27 inch Full HD Gaming Monitor vs MSI Optix MAG273R2 27 inch Full HD Gaming Monitor
Asus ROG Strix XG27ACG-W 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs Asus TUF Gaming VG27AQL5A 27 inch Quad HD Gaming Monitor
Samsung Odyssey OLED G8 LS27FG810SNXZA 27 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
MSI MAG 275QF 27 inch Quad HD Monitor vs Asus TUF Gaming VG27WQ3B 27 inch Quad HD Curved Gaming MonitorAsus ROG Strix OLED XG27AQDPG 27 inch Quad HD Monitor Full Specs
General
| Series | ROG Strix OLED |
| Model | XG27AQDPG |
| Dimensions | 610.3 x 369.2 x 66.5 mm |
| Depth with Stand | 169.4 mm |
| Height with Stand | 502.1 mm |
| Weight | 4.6 kg |
| Weight with Stand | 6.6 kg |
| Panel Type | QD-OLED |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 27 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | HDR10, Flicker Free |
| Resolution | 2560 x 1440 pixels (QHD) |
| Max Refresh Rate | 500 Hz |
| Contrast Ratio | 1,500,000:1 |
| Response Time | 0.03 ms |
| Brightness | 300 nits (Typ), 1000 nits (HDR, Peak) |
| Adaptive Sync | Yes, AMD FreeSync Premium Pro & NVIDIA G-SYNC Compatible |
| Number of Colors | 1073.7 M |
| Color Gamut | 99% DCI-P3, 145% sRGB |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | 2 x USB Type-A |
| USB Port Details | 2 x USB 3.2 Gen 1 Type-A (Downstream), 1 x USB Type-B (Upstream) |
| Headphone Jack | Yes |
| Display Port | 1 x Display Port v1.4 |
| HDMI | 2 x HDMI v2.1 Port |
Extra
| Sales Package | Monitor, DisplayPort cable, Microfiber cloth, Power cord, Quick release stand, Quick start guide, ROG pouch, ROG sticker, Warranty Card |
| Other Features | VRR Technology, Extreme Low Motion Blur, DisplayWidget, Shadow Boost, GameFast Input technology |
| Stand Tilt | -5°~20° |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.

















