





Asus ROG Swift PG27AQDP 27 inch Quad HD OLED Monitor
$699 • View Prices • By Asus
Asus ROG Swift PG27AQDP 27 inch Quad HD OLED Monitor is a 26.5 in Monitor. It has a 2560 x 1440 pixels (QHD) resolution and a 480 Hz refresh rate. It has a 0.03 ms response time and Adaptive Sync support. Notable features include 2 x HDMI v2.1, 1 x DisplayPort v1.4, Anti-Glare and Headphone Jack.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Asus ROG Swift PG27AQDP 27 inch Quad HD OLED Monitor price in United States is $699. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 26.5 in Display
- 2560 x 1440 pixels (QHD)
- 1.07 B Colors
- Flat Monitor
- 1,500,000:1 Contrast Ratio
- 1 x Display Port v1.4
- 2 x HDMI v2.1
- Anti Glare
Asus ROG Swift PG27AQDP 27 inch Quad HD OLED Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- Thickness: 50 mmSlim
- 3.5 kgLightest
- 3 Year Warranty
Display
- WOLED Panel
- 26.5 inchesSmall
- 2560 x 1440 pixels (QHD)Average
- 0.03 ms Response Time
- 480 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
- AMD FreeSync Premium, NVIDIA G-Sync
Connectivity
- 2 x HDMI v2.1, 1 x Display Port v1.4
Asus ROG Swift PG27AQDP 27 inch Quad HD OLED Monitor Prices
15% (price dropped by $103 in one month)
Asus ROG Swift PG27AQDP 27 inch Quad HD OLED Monitor Price History
You can check the price history of Asus ROG Swift PG27AQDP 27 inch Quad HD OLED Monitor below. The current price is $699. Over the past month, there has been a decrease of $103 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Asus ROG Swift PG27AQDP 27 inch Quad HD OLED Monitor vs Asus ROG Strix OLED XG27AQDPG 27 inch Quad HD Monitor
Asus ROG Swift PG27AQDP 27 inch Quad HD OLED Monitor vs Alienware AW2524HF 24.5 inch Full HD Gaming Monitor
LG 27GQ50F-B 27 inch Full HD Gaming Monitor vs MSI Optix MAG273R2 27 inch Full HD Gaming Monitor
MSI PRO MP273QW E14 27 inch Quad HD Monitor vs LG 27GQ50F-B 27 inch Full HD Gaming Monitor
Gigabyte M32U 31.5 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor vs MSI 322URDF E16 32 inch Ultra HD 4K Monitor
Asus TUF Gaming VG279Q5A 27 inch Full HD Monitor vs ViewSonic VX2776-SMHD 27 inch Full HD MonitorAsus ROG Swift PG27AQDP 27 inch Quad HD OLED Monitor Full Specs
General
| Series | ROG Swift |
| Model | PG27AQDP |
| Dimensions | 605 x 351 x 50 mm |
| Depth with Stand | 274 mm |
| Height with Stand | 548 mm |
| Weight | 3.5 kg |
| Weight with Stand | 6.2 kg |
| Panel Type | WOLED |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 26.5 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | Flicker Free, HDR10, ASUS OLED Care, Low Blue Light |
| Resolution | 2560 x 1440 pixels (QHD) |
| Max Refresh Rate | 480 Hz |
| Contrast Ratio | 1,500,000:1 |
| Response Time | 0.03 ms |
| Brightness | 450cd/㎡ (Peak), 1300 cd/㎡ (HDR Peak) |
| Adaptive Sync | Yes, AMD FreeSync Premium, NVIDIA G-Sync |
| Number of Colors | 1.07 B |
| Color Gamut | 99% DCI-P3, 135% sRGB |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | 2 x USB Type-A |
| USB Port Details | 2 x USB 3.2 Gen 1 Type-A (Downstream), 1 x USB 3.2 Gen 1 Type-B (Upstream) |
| Headphone Jack | Yes |
| Display Port | 1 x Display Port v1.4 |
| HDMI | 2 x HDMI v2.1 Port |
Extra
| Sales Package | Monitor, Color Pre-Calibration report, DisplayPort cable, HDMI Ultra High Speed Cable, Microfiber cloth, Power adapter, Power cord, Quick start guide, ROG pouch, ROG sticker, USB 3.2 cable, VESA mount kit, Warranty Card |
| Other Features | Aura Sync, Height Adjustment, Swivel & Pivot Support, ROG A.I. Assistant Technology, Trace Free Technology, Color Accuracy, VRR Technology, Shadow Boost, Display Widget |
| Stand Tilt | -5°~20° |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.


















