





Asus ROG Strix XG259CM 24.5 inch Full HD Gaming Monitor
$380 • Out Of Stock • By Asus
Asus ROG Strix XG259CM 24.5 inch Full HD Gaming Monitor is a 24.5 in IPS Monitor. It has a 1920 x 1080 pixels (Full HD) resolution and a 240 Hz refresh rate. It has a 1 ms response time and Adaptive Sync support. Notable features include USB-C, 1 x HDMI v2.0, 1 x DisplayPort v1.2, Anti-Glare and Headphone Jack.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Monitor is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$380
Search
Asus ROG Strix XG259CM 24.5 inch Full HD Gaming Monitor price in United States is $380. The lowest price is available at Amazon.
Features
- 24.5 in Display
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)
- 16.7 M Colors
- Flat Monitor
- 1000:1 Contrast Ratio
- 1 x USB Type-C
- 1 x Display Port v1.2
- 1 x HDMI v2.0
OUT OF STOCK
Asus ROG Strix XG259CM 24.5 inch Full HD Gaming Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- Thickness: 59 mmAverage
- 3.6 kgLight
- 3 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 24.5 inchesSmall
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)Bad
- 1 ms Response Time
- 240 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
- Adaptive Sync Technology
Connectivity
- 1 x USB Type-C
- 1 x HDMI v2.0, 1 x Display Port v1.2
Asus ROG Strix XG259CM 24.5 inch Full HD Gaming Monitor Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Asus TUF Gaming VG27VQM1B 27 inch Full HD Curved Monitor vs Asus TUF Gaming VG279Q 27 inch Full HD Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor
MSI PRO MP273QW E14 27 inch Quad HD Monitor vs LG 27GQ50F-B 27 inch Full HD Gaming Monitor
HP Series 5 527sh 27 inch Full HD Monitor vs HP Series 5 527sw 27 inch Full HD Monitor
Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
Asus ROG Strix XG27UCDMG 27 inch Ultra HD 4K OLED Gaming Monitor vs MSI MPG 274URDFW E16M 27 inch Ultra HD 4K Gaming MonitorAsus ROG Strix XG259CM 24.5 inch Full HD Gaming Monitor Full Specs
General
| Model | XG259CM |
| Dimensions | 558 x 332 x 59 mm |
| Depth with Stand | 234 mm |
| Height with Stand | 491 mm |
| Weight | 3.6 kg |
| Weight with Stand | 6.1 kg |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 24.5 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | HDR10, Flicker-Free, Low Blue Light |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Max Refresh Rate | 240 Hz |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Response Time | 1 ms |
| Brightness | 400 nits |
| Backlight | LED Backlight |
| Adaptive Sync | Yes |
| Number of Colors | 16.7 M |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 2 x USB Type-A |
| USB Port Details | 1 x USB Type-C (DisplayPort), 2 x USB 3.2 Gen 1 Type-A, 1 x USB Type-B |
| Headphone Jack | Yes |
| Display Port | 1 x Display Port v1.2 |
| HDMI | 1 x HDMI v2.0 Port |
Extra
| Sales Package | Monitor, Color pre-calibration report, DisplayPort cable, HDMI cable, Power adapter, Power cord, Quick release stand, Quick start guide, ROG sticker, USB 3.0 cable, USB-C cable, Warranty Card |
| Other Features | KVM Switch, ELMB Sync, Shadow Boost, GameFast Input technology, Display Widget, Extreme Low Motion Blur, VRR Technology, Game Visual, Game Plus |
| Stand Tilt | -5°~20° |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















