






Asus ROG Strix XG32WCMS 32 inch Quad HD Gaming Monitor
$299 • View Prices • By Asus
Asus ROG Strix XG32WCMS 32 inch Quad HD Gaming Monitor is a 31.5 in Curved VA Monitor. It has a 2560 x 1440 pixels (QHD) resolution and a 280 Hz refresh rate. It has a 1 ms response time and Adaptive Sync support. Notable features include USB-C, 1 x HDMI v2.0, 1 x DisplayPort v1.4, Anti-Glare and Headphone Jack.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Asus ROG Strix XG32WCMS 32 inch Quad HD Gaming Monitor price in United States is $299. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 31.5 in Display
- 2560 x 1440 pixels (QHD)
- 1073.7 M Colors
- Curved Monitor
- 4000:1 Contrast Ratio
- 1 x USB Type-C
- 1 x Display Port v1.4
- 1 x HDMI v2.0
Asus ROG Strix XG32WCMS 32 inch Quad HD Gaming Monitor Specs
General
- Form Factor: Curved
- Thickness: 108 mmThick
- 6.1 kgHeavy
- 1 Year Warranty
Display
- VA Panel
- 31.5 inchesLarge
- 2560 x 1440 pixels (QHD)Average
- 1 ms Response Time
- 280 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
- Adaptive Sync Technology
Connectivity
- 1 x USB Type-C
- 1 x HDMI v2.0, 1 x Display Port v1.4
Asus ROG Strix XG32WCMS 32 inch Quad HD Gaming Monitor Prices
36% (price dropped by $108 in one month)
Asus ROG Strix XG32WCMS 32 inch Quad HD Gaming Monitor Price History
You can check the price history of Asus ROG Strix XG32WCMS 32 inch Quad HD Gaming Monitor below. The current price is $299. Over the past month, there has been a decrease of $108 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
Asus ROG Strix XG27UCDMG 27 inch Ultra HD 4K OLED Gaming Monitor vs LG UltraGear 27GX700A-B 27 inch Quad HD OLED Gaming Monitor
Asus ROG Strix XG27ACG-W 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs Asus TUF Gaming VG27AQL5A 27 inch Quad HD Gaming Monitor
Gigabyte M32U 31.5 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor vs MSI 322URDF E16 32 inch Ultra HD 4K Monitor
MSI MAG 274QF X24 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs Gigabyte GS27QA 27 inch Quad HD Gaming MonitorAsus ROG Strix XG32WCMS 32 inch Quad HD Gaming Monitor Full Specs
General
| Model | XG32WCMS |
| Dimensions | 708 x 425 x 108 mm |
| Depth with Stand | 246 mm |
| Height with Stand | 573 mm |
| Weight | 6.1 kg |
| Weight with Stand | 9.4 kg |
| Panel Type | VA |
| Form Factor | Curved |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Size | 31.5 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 1500R Curvature, HDR10, Flicker Free |
| Resolution | 2560 x 1440 pixels (QHD) |
| Max Refresh Rate | 280 Hz |
| Contrast Ratio | 4000:1 |
| Response Time | 1 ms |
| Brightness | 350cd/㎡ (Typ), 400 cd/㎡ (HDR, Peak) |
| Adaptive Sync | Yes |
| Number of Colors | 1073.7 M |
| Color Gamut | 95% DCI-P3 |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | 1 x USB Type-C |
| USB Port Details | 1 x USB Type-C (15W) |
| Headphone Jack | Yes |
| Display Port | 1 x Display Port v1.4 |
| HDMI | 1 x HDMI v2.0 Port |
Extra
| Sales Package | Monitor, DisplayPort cable, Power cord, Quick start guide, ROG pouch, ROG sticker, Warranty Card |
| Other Features | GamePlus, Game Visual, Extreme Low Motion Blur, DisplayWidget, Shadow Boost, ELMB Sync, Aspect Control |
| Stand Tilt | -5°~20° |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.





















