





Asus ROG Swift PG32UCDMR 32 inch Ultra HD 4K OLED Gaming Monitor
$1,437 • View Prices • By Asus
Asus ROG Swift PG32UCDMR 32 inch Ultra HD 4K OLED Gaming Monitor is a 31.5 in Monitor. It has a 3840 x 2160 pixels (4K UHD) resolution and a 240 Hz refresh rate. It has a 0.03 ms response time and Adaptive Sync support. Notable features include USB-C, 2 x HDMI v2.1, 1 x DisplayPort v1.2, Anti-Glare and Headphone Jack.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Asus ROG Swift PG32UCDMR 32 inch Ultra HD 4K OLED Gaming Monitor price in United States is $1,437. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 31.5 in Display
- 3840 x 2160 pixels (4K UHD)
- 1073.7 M Colors
- Flat Monitor
- 1,500,000:1 Contrast Ratio
- 1 x USB Type-C
- 1 x Display Port v1.2
- 2 x HDMI v2.1
Asus ROG Swift PG32UCDMR 32 inch Ultra HD 4K OLED Gaming Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- Thickness: 67 mmAverage
- 6 kgAverage
- 3 Year Warranty
Display
- QD-OLED Panel
- 31.5 inchesAverage
- 3840 x 2160 pixels (4K UHD)Average
- 0.03 ms Response Time
- 240 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
- Adaptive Sync Technology
Connectivity
- 1 x USB Type-C
- 2 x HDMI v2.1, 1 x Display Port v1.2
Asus ROG Swift PG32UCDMR 32 inch Ultra HD 4K OLED Gaming Monitor Prices
3% (price dropped by $39 in one month)
Asus ROG Swift PG32UCDMR 32 inch Ultra HD 4K OLED Gaming Monitor Price History
You can check the price history of Asus ROG Swift PG32UCDMR 32 inch Ultra HD 4K OLED Gaming Monitor below. The current price is $1,437. Over the past month, there has been a decrease of $39 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
LG UltraWide 34WQ650-W 34 inch Full HD Monitor vs Asus TUF Gaming VG27WQ3B 27 inch Quad HD Curved Gaming Monitor
MSI MAG 271QP QD-OLED X24 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs LG UltraGear 27GX700A-B 27 inch Quad HD OLED Gaming Monitor
Samsung Odyssey OLED G8 LS27FG810SNXZA 27 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor vs Asus ROG Swift PG27AQDM 27 inch Quad HD Gaming Monitor
MSI MAG 271QPX QD-OLED E2 27 inch Quad HD Monitor vs MSI MAG 271QPX QD-OLED 27 inch Quad HD MonitorAsus ROG Swift PG32UCDMR 32 inch Ultra HD 4K OLED Gaming Monitor Full Specs
General
| Series | ROG Swift |
| Model | PG32UCDMR |
| Dimensions | 718 x 413 x 67 mm |
| Depth with Stand | 276 mm |
| Height with Stand | 531 mm |
| Weight | 6 kg |
| Weight with Stand | 8.7 kg |
| Panel Type | QD-OLED |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 31.5 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | HDR10, Dolby Vision |
| Resolution | 3840 x 2160 pixels (4K UHD) |
| Max Refresh Rate | 240 Hz |
| Contrast Ratio | 1,500,000:1 |
| Response Time | 0.03 ms |
| Brightness | 250cd/㎡ (100% APL), 450cd/㎡ (Max), 1000cd/㎡ (HDR, Peak) |
| Adaptive Sync | Yes |
| Number of Colors | 1073.7 M |
| Color Gamut | 99% DCI-P3 |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 3 x USB Type-A |
| USB Port Details | 3 x USB 3.2 Gen 1 Type-A (Downstream), 1 x USB Type-C, 1 x USB 3.2 Type-B (Upstream) |
| Headphone Jack | Yes |
| Display Port | 1 x Display Port v1.2 |
| HDMI | 2 x HDMI v2.1 Port |
Extra
| Sales Package | Monitor, DisplayPort cable, DisplayPort 2.1 (DP80) cable, HDMI Ultra High Speed Cable, Power cord, Quick start guide, ROG pouch, ROG sticker, USB 3.2 cable, USB-C cable, VESA mount kit, Warranty Card |
| Other Features | Height Adjustable, ASUS OLED Care, Proximity Sensor, Lighting effect (Aura), Trace Free Technology, Extreme Low Motion Blur, Shadow Boost, PIP (PBP) Technology, Display Widget |
| Stand Tilt | -5°~20° |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.



















