




Asus TUF Gaming VG249Q1RY 23.8 inch Full HD Monitor
$135 • View Prices • By Asus
Asus TUF Gaming VG249Q1RY 23.8 inch Full HD Monitor is a 23.8 in IPS Monitor. It has a 1920 x 1080 pixels (Full HD) resolution and a 165 Hz refresh rate. It has a 1 ms response time and Adaptive Sync support. Notable features include 2 x HDMI v1.4, 1 x DisplayPort v1.2, Anti-Glare, Built-in Speakers and Headphone Jack.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Asus TUF Gaming VG249Q1RY 23.8 inch Full HD Monitor price in United States is $135. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 23.8 in Display
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)
- 16.7 M Colors
- Flat Monitor
- 1 x Display Port v1.2
- 2 x HDMI v1.4
- Anti Glare
- 3 Year Warranty
Asus TUF Gaming VG249Q1RY 23.8 inch Full HD Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- Thickness: 36 mmSlim
- 2.5 kgLight
- 3 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 23.8 inchesSmall
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)Average
- 1 ms Response Time
- 165 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
- Adaptive Sync Technology
Connectivity
- 2 x HDMI v1.4, 1 x Display Port v1.2
- Speaker Inbuilt
Asus TUF Gaming VG249Q1RY 23.8 inch Full HD Monitor Prices
18% (price dropped by $25 in one month)
Asus TUF Gaming VG249Q1RY 23.8 inch Full HD Monitor Price History
You can check the price history of Asus TUF Gaming VG249Q1RY 23.8 inch Full HD Monitor below. The current price is $135. Over the past month, there has been a decrease of $25 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Compared With

LG 27GQ50F-B 27 inch Full HD Gaming Monitor vs MSI Optix MAG273R2 27 inch Full HD Gaming Monitor
MSI PRO MP273QW E14 27 inch Quad HD Monitor vs MSI Optix MAG273R2 27 inch Full HD Gaming Monitor
MSI PRO MP273QW E14 27 inch Quad HD Monitor vs LG 27GQ50F-B 27 inch Full HD Gaming Monitor
Dell P2725H 27 inch Full HD Monitor vs BenQ GW2786TC 27 inch Full HD Monitor
MSI MAG 275QF 27 inch Quad HD Monitor vs Asus TUF Gaming VG27WQ3B 27 inch Quad HD Curved Gaming Monitor
MSI MAG 271QP QD-OLED X28 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs LG UltraGear 27GX704A-B 27 inch Quad HD OLED Gaming MonitorAsus TUF Gaming VG249Q1RY 23.8 inch Full HD Monitor Full Specs
General
| Series | TUF Gaming |
| Model | VG249Q1RY |
| Dimensions | 539 x 319 x 36 mm |
| Weight | 2.5 kg |
| Weight with Stand | 3 kg |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 23.8 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | Flicker-Free, Low Blue Light |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Max Refresh Rate | 165 Hz |
| Response Time | 1 ms |
| Brightness | 250 nits |
| Backlight | LED Backlight |
| Adaptive Sync | Yes |
| Number of Colors | 16.7 M |
| Color Gamut | 100% sRGB |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | No USB Port |
| Headphone Jack | Yes |
| Display Port | 1 x Display Port v1.2 |
| HDMI | 2 x HDMI v1.4 Port |
Input
| Speakers | 2 x 2W |
Extra
| Sales Package | Monitor, DisplayPort cable, Power adapter, Power cord, Quick start guide, Warranty Card |
| Other Features | Trace Free Technology, DisplayWidget, Shadow Boost, GameFast Input technology, VRR Technology, Extreme Low Motion Blur |
| Stand Tilt | -5°~22° |
| Wall Mounting | 75 x 75 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.

















