




Asus TUF Gaming VG27AQML1A 27 inch Quad HD Gaming Monitor
$868.62 • Out Of Stock • By Asus
Asus TUF Gaming VG27AQML1A 27 inch Quad HD Gaming Monitor is a 27 in IPS Monitor. It has a 2560 x 1440 pixels (QHD) resolution and a 260 Hz refresh rate. It has a 1 ms response time and Adaptive Sync support. Notable features include 2 x HDMI v2.0, 1 x DisplayPort v1.4, Anti-Glare, Built-in Speakers and Headphone Jack.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Monitor is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$868.62
Search
Asus TUF Gaming VG27AQML1A 27 inch Quad HD Gaming Monitor price in United States is $868.62. The lowest price is available at Newegg.
Features
- 27 in Display
- 2560 x 1440 pixels (QHD)
- 1.07 B Colors
- Flat Monitor
- 1000:1 (Typ), 100,000,000:1 (HDR, Max) Contrast Ratio
- 1 x Display Port v1.4
- 2 x HDMI v2.0
- Anti Glare
OUT OF STOCK
Asus TUF Gaming VG27AQML1A 27 inch Quad HD Gaming Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- Thickness: 54 mmSlim
- 4.1 kgLight
- 3 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 27 inchesSmall
- 2560 x 1440 pixels (QHD)Poor
- 1 ms Response Time
- 260 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
- Adaptive Sync Technology
Connectivity
- 2 x HDMI v2.0, 1 x Display Port v1.4, Audio In
- Speaker Inbuilt
Asus TUF Gaming VG27AQML1A 27 inch Quad HD Gaming Monitor Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Compared With

LG 27GQ50F-B 27 inch Full HD Gaming Monitor vs MSI Optix MAG273R2 27 inch Full HD Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor
MSI PRO MP273QW E14 27 inch Quad HD Monitor vs LG 27GQ50F-B 27 inch Full HD Gaming Monitor
MSI MAG 271QP QD-OLED X28 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs LG UltraGear 27GX704A-B 27 inch Quad HD OLED Gaming Monitor
Asus ROG Strix XG27UCDMG 27 inch Ultra HD 4K OLED Gaming Monitor vs LG UltraGear 27GX700A-B 27 inch Quad HD OLED Gaming Monitor
Alienware AW2524HF 24.5 inch Full HD Gaming Monitor vs Asus ROG Strix XG248QSG Ace 24 inch Full HD Gaming MonitorAsus TUF Gaming VG27AQML1A 27 inch Quad HD Gaming Monitor Full Specs
General
| Series | TUF Gaming |
| Model | VG27AQML1A |
| Dimensions | 615 x 366.5 x 54 mm |
| Depth with Stand | 213.8 mm |
| Height with Stand | 533.9 mm |
| Weight | 4.1 kg |
| Weight with Stand | 6.4 kg |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 27 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | HDR10, Flicker Free |
| Resolution | 2560 x 1440 pixels (QHD) |
| Max Refresh Rate | 260 Hz |
| Contrast Ratio | 1000:1 (Typ), 100,000,000:1 (HDR, Max) |
| Response Time | 1 ms |
| Brightness | 400cd/㎡ |
| Backlight | LED Backlight |
| Adaptive Sync | Yes |
| Number of Colors | 1.07 B |
| Color Gamut | 90% DCI-P3 |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | 2 x USB Type-A |
| USB Port Details | 2 x USB 3.2 Gen 1 Type-A |
| Headphone Jack | Yes |
| Display Port | 1 x Display Port v1.4 |
| HDMI | 2 x HDMI v2.0 Port |
| Audio In | Yes |
Input
| Speakers | 2 x 2W |
Extra
| Other Features | GameVisual, GamePlus, ELMB Sync, Shadow Boost, DisplayWidget |
| Stand Tilt | -5°~20° |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















