




Asus TUF Gaming VG27UQEL5A 27 inch Ultra HD 4K Monitor
$299.99 • View Prices • By Asus
Asus TUF Gaming VG27UQEL5A 27 inch Ultra HD 4K Monitor is a 27 in IPS Monitor. It has a 3840 x 2160 pixels (4K UHD) resolution and a 80 Hz refresh rate. It has a 1 ms response time and Adaptive Sync support. Notable features include 2 x HDMI v2.1, 1 x DisplayPort v1.4, Anti-Glare, Built-in Speakers and Headphone Jack.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Asus TUF Gaming VG27UQEL5A 27 inch Ultra HD 4K Monitor price in United States is $299.99. The lowest price is available at Newegg.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 27 in Display
- 3840 x 2160 pixels (4K UHD)
- 16.7 M Colors
- Flat Monitor
- 1000:1 Contrast Ratio
- 1 x Display Port v1.4
- 2 x HDMI v2.1
- Anti Glare
Asus TUF Gaming VG27UQEL5A 27 inch Ultra HD 4K Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- Thickness: 60 mmAverage
- 4.3 kgAverage
- 3 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 27 inchesAverage
- 3840 x 2160 pixels (4K UHD)Best
- 1 ms Response Time
- 80 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
- Adaptive Sync Technology
Connectivity
- 2 x HDMI v2.1, 1 x Display Port v1.4
- Speaker Inbuilt
Asus TUF Gaming VG27UQEL5A 27 inch Ultra HD 4K Monitor Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Asus TUF Gaming VG27UQEL5A 27 inch Ultra HD 4K Monitor Price History
You can check the price history of Asus TUF Gaming VG27UQEL5A 27 inch Ultra HD 4K Monitor below. The current price is $299.99. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
Asus TUF Gaming VG279QM 27 inch Full HD Gaming Monitor vs Asus ROG Strix XG27ACDNG 27 inch Quad HD QD-OLED Gaming Monitor
MSI MAG 274QRFW 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs MSI G272QPF E2 27 Inch Quad HD Gaming Monitor
Asus ROG Strix XG259QNS 25 inch Full HD Gaming Monitor vs Asus ROG Strix XG259QNG-W 25 inch Full HD Gaming Monitor
LG UltraWide 34WQ650-W 34 inch Full HD Monitor vs Asus TUF Gaming VG27WQ3B 27 inch Quad HD Curved Gaming MonitorAsus TUF Gaming VG27UQEL5A 27 inch Ultra HD 4K Monitor Full Specs
General
| Series | TUF Gaming |
| Model | VG27UQEL5A |
| Dimensions | 615 x 369 x 60 mm |
| Depth with Stand | 214 mm |
| Height with Stand | 547 mm |
| Weight | 4.3 kg |
| Weight with Stand | 6.5 kg |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 27 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | Flicker-Free, Multiple HDR Mode |
| Resolution | 3840 x 2160 pixels (4K UHD) |
| Max Refresh Rate | 80 Hz |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Response Time | 1 ms |
| Brightness | 400 nits |
| Backlight | LED Backlight |
| Adaptive Sync | Yes |
| Number of Colors | 16.7 M |
| Color Gamut | 120% sRGB |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | No USB Port |
| Headphone Jack | Yes |
| Display Port | 1 x Display Port v1.4 |
| HDMI | 2 x HDMI v2.1 Port |
Input
| Speakers | 2 x 2W |
Extra
| Sales Package | Monitor, DisplayPort cable, Power cord, Quick start guide, Warranty Card |
| Other Features | DisplayWidget, Shadow Boost, GameFast Input technology, ELMB Sync, Extreme Low Motion Blur |
| Stand Tilt | -5°~23° |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















