





Asus TUF Gaming VG32VQM5B 31.5 inch Full HD Curved Gaming Monitor
$4,053.69 • Out Of Stock • By Asus
Asus TUF Gaming VG32VQM5B 31.5 inch Full HD Curved Gaming Monitor is a 31.5 in Curved VA Monitor. It has a 1920 x 1080 pixels (Full HD) resolution and a 250 Hz refresh rate. It has a 0.5 ms response time and Adaptive Sync support. Notable features include 2 x HDMI v2.0, 1 x DisplayPort v1.2, Anti-Glare, Built-in Speakers and Headphone Jack.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Monitor is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$4,053.69
Search
Asus TUF Gaming VG32VQM5B 31.5 inch Full HD Curved Gaming Monitor price in United States is $4,053.69. The lowest price is available at Newegg.
Features
- 31.5 in Display
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)
- 16.7 M Colors
- Curved Monitor
- 3500:1 Contrast Ratio
- 1 x Display Port v1.2
- 2 x HDMI v2.0
- Anti Glare
OUT OF STOCK
Asus TUF Gaming VG32VQM5B 31.5 inch Full HD Curved Gaming Moni… Specs
General
- Form Factor: Curved
- Thickness: 87 mmUltra Slim
- 5.8 kgLightest
- 3 Year Warranty
Display
- VA Panel
- 31.5 inchesLargest
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)Best
- 0.5 ms Response Time
- 250 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
- AMD FreeSync
Connectivity
- 2 x HDMI v2.0, 1 x Display Port v1.2
- Speaker Inbuilt
Asus TUF Gaming VG32VQM5B 31.5 inch Full HD Curved Gaming Moni… Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Asus TUF Gaming VG27VQM1B 27 inch Full HD Curved Monitor vs Asus TUF Gaming VG279Q 27 inch Full HD Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
LG Ultragear 39GX90SA-W 39 inch WQHD OLED Gaming Monitor vs Alienware AW3425DWM 34 inch WQHD Gaming Monitor
Asus ROG Strix XG27UCDMG 27 inch Ultra HD 4K OLED Gaming Monitor vs MSI MPG 274URDFW E16M 27 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor
MSI PRO MP273QW E14 27 inch Quad HD Monitor vs MSI Optix MAG273R2 27 inch Full HD Gaming Monitor
LG 27GQ50F-B 27 inch Full HD Gaming Monitor vs MSI Optix MAG273R2 27 inch Full HD Gaming MonitorAsus TUF Gaming VG32VQM5B 31.5 inch Full HD Curved Gaming Moni… Full Specs
General
| Series | TUF Gaming |
| Model | VG32VQM5B |
| Dimensions | 710 x 426 x 87 mm |
| Depth with Stand | 214 mm |
| Height with Stand | 507 mm |
| Weight | 5.8 kg |
| Weight with Stand | 6.8 kg |
| Panel Type | VA |
| Form Factor | Curved |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 31.5 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | Flicker Free, Low Blue Light, HDR10 |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Max Refresh Rate | 250 Hz |
| Contrast Ratio | 3500:1 |
| Response Time | 0.5 ms |
| Brightness | 300 nits |
| Backlight | LED Backlight |
| Adaptive Sync | Yes, AMD FreeSync |
| Number of Colors | 16.7 M |
| Color Gamut | 90% DCI-P3, 120% sRGB |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | No USB Port |
| Headphone Jack | Yes |
| Display Port | 1 x Display Port v1.2 |
| HDMI | 2 x HDMI v2.0 Port |
Input
| Speakers | 2 x 2W |
Extra
| Sales Package | Monitor, DisplayPort cable, L-shaped Screwdriver, Power cord, Quick start guide, Warranty Card |
| Other Features | Trace Free Technology, GameVisual, Color Temp. Selection, Extreme Low Motion Blur, VRR Technology, Shadow Boost, DisplayWidget, Multiple HDR Mode |
| Stand Tilt | -5°~23° |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















