





Asus VY249HGR 23.8 inch Full HD Gaming Monitor
$89.99 • View Prices • By Asus
Asus VY249HGR 23.8 inch Full HD Gaming Monitor is a 23.8 in IPS Monitor. It has a 1920 x 1080 pixels (Full HD) resolution and a 120 Hz refresh rate. It has a 1 ms response time and Adaptive Sync support. Notable features include 1 x HDMI v1.4, Anti-Glare, Headphone Jack and VGA.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Asus VY249HGR 23.8 inch Full HD Gaming Monitor price in United States is $89.99. The lowest price is available at Walmart.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 23.8 in Display
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)
- 16.7 M Colors
- Flat Monitor
- 1500:1 Contrast Ratio
- 1 x HDMI v1.4
- Anti Glare
- 3 Year Warranty
Asus VY249HGR 23.8 inch Full HD Gaming Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- Thickness: 48 mmSlim
- 2.9 kgAverage
- 3 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 23.8 inchesAverage
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)Average
- 1 ms Response Time
- 120 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
- Adaptive Sync Technology
Connectivity
- 1 x HDMI v1.4, VGA
Asus VY249HGR 23.8 inch Full HD Gaming Monitor Prices
1% (price increased by $1 in one month)
Asus VY249HGR 23.8 inch Full HD Gaming Monitor Price History
You can check the price history of Asus VY249HGR 23.8 inch Full HD Gaming Monitor below. The current price is $89.99. Over the past month, there has been a increase of $1 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Gigabyte AORUS FO27Q5P 27 inch Quad HD QD-OLED Gaming Monitor vs MSI MPG 271QR QD-OLED X50 27 inch Quad HD Gaming Monitor
HP V24v G5 23.8 inch Full HD Monitor vs LG UltraGear 27GS50F-B 27 inch Full HD Gaming Monitor
Alienware AW3225QF 32 inch Ultra HD 4K QD-OLED Gaming Monitor vs LG UltraGear 49GR85DC-B 49 inch DQHD Curved Monitor
Alienware AW2725DM 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs Asus TUF Gaming VG27AQ5A 27 inch Quad HD Gaming Monitor
Samsung Odyssey G7 G75F LS40FG75DENXZA 40 inch Ultra HD 4K Ultrawide Gaming Monitor vs Asus ROG Strix XG27JCG 27 inch 5K Gaming Monitor
Asus ROG Strix XG259QNS 25 inch Full HD Gaming Monitor vs Asus ROG Strix XG259QNG-W 25 inch Full HD Gaming MonitorAsus VY249HGR 23.8 inch Full HD Gaming Monitor Full Specs
General
| Model | VY249HGR |
| Dimensions | 541 x 323 x 48 mm |
| Depth with Stand | 185 mm |
| Height with Stand | 395 mm |
| Weight | 2.9 kg |
| Weight with Stand | 3.4 kg |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 23.8 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | Flicker-Free, Low Blue Light, Eye Care+ Technology |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Max Refresh Rate | 120 Hz |
| Contrast Ratio | 1500:1 |
| Response Time | 1 ms |
| Brightness | 250 nits |
| Backlight | LED Backlight |
| Adaptive Sync | Yes |
| Number of Colors | 16.7 M |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | No USB Port |
| VGA | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| HDMI | 1 x HDMI v1.4 Port |
Extra
| Sales Package | Monitor, Warranty Card, Quick start guide, Power cord, L-shaped Screwdriver, HDMI cable |
| Other Features | Motion Sync, Shadow Boost, GameFast Input technology, VRR Technology, QuickFit |
| Stand Tilt | -5°~22° |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.




















