


Asus ZenScreen MB169CK-P 15.6 inch Full HD Portable Monitor
$125.3 • View Prices • By Asus
Asus ZenScreen MB169CK-P 15.6 inch Full HD Portable Monitor is a 15.6 in IPS LED Monitor. It has a 1920 x 1080 pixels (Full HD) resolution and a 60 Hz refresh rate. It has a 5 ms response time. Notable features include 2 x USB-C, 1 x HDMI and Anti-Glare.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Asus ZenScreen MB169CK-P 15.6 inch Full HD Portable Monitor price in United States is $125.3. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 15.6 in Display
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)
- 16.7 M Colors
- Flat Monitor
- 800:1 Contrast Ratio
- 2 x USB Type-C
- 1 x Mini HDMI
- Anti Glare
Asus ZenScreen MB169CK-P 15.6 inch Full HD Portable Monitor Specs
General
- LED Monitor
- Form Factor: Flat
- Thickness: 12 mmSlim
- 780 gLight
- 3 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 15.6 inchesSmallest
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)Average
- 5 ms Response Time
- 60 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
Connectivity
- 2 x USB Type-C
- 1 x Mini HDMI
Asus ZenScreen MB169CK-P 15.6 inch Full HD Portable Monitor Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Asus ZenScreen MB169CK-P 15.6 inch Full HD Portable Monitor Price History
You can check the price history of Asus ZenScreen MB169CK-P 15.6 inch Full HD Portable Monitor below. The current price is $125.3. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

HP V24v G5 23.8 inch Full HD Monitor vs LG UltraGear 27GS50F-B 27 inch Full HD Gaming Monitor
Alienware AW3225QF 32 inch Ultra HD 4K QD-OLED Gaming Monitor vs LG UltraGear 49GR85DC-B 49 inch DQHD Curved Monitor
Gigabyte AORUS FO27Q5P 27 inch Quad HD QD-OLED Gaming Monitor vs MSI MPG 271QR QD-OLED X50 27 inch Quad HD Gaming Monitor
Asus ROG Strix XG27ACS 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs Asus ROG Strix XG27ACG-W 27 inch Quad HD Gaming Monitor
Alienware AW3225QF 32 inch Ultra HD 4K QD-OLED Gaming Monitor vs MSI MPG 321CURX QD-OLED 32 inch Ultra HD 4K Monitor
MSI PRO MP275Q 27 Inch Quad HD Monitor vs MSI MAG 275QF 27 inch Quad HD MonitorAsus ZenScreen MB169CK-P 15.6 inch Full HD Portable Monitor Full Specs
General
| Series | ZenScreen |
| Model | MB169CK-P |
| Dimensions | 360 x 226 x 12 mm |
| Weight | 780 g |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 15.6 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | Low Blue Light, Flicker-free |
| Display Type | LED |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Max Refresh Rate | 60 Hz |
| Contrast Ratio | 800:1 |
| Response Time | 5 ms |
| Brightness | 250 nits |
| Backlight | W-LED |
| Number of Colors | 16.7 M |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | 2 x USB Type-C |
| USB Port Details | 2 x USB Type-C (DP Alt Mode) |
| HDMI | 1 x Mini HDMI Port |
| USB Type C Details | DP Alt Mode |
Extra
| Sales Package | Monitor, Warranty Card, USB-C cable, Quick start guide, Mini HDMI to HDMI cable, 360° kickstand |
| Other Features | Auto Rotation, QuickFit, SPLENDID Technology, Trace Free Technology, GamePlus |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














