







Samsung Odyssey G8 G80HF LS27HG806EFXXS 27 inch 5K Gaming Monitor
$949.99 • Coming Soon • By Samsung
Samsung Odyssey G8 G80HF LS27HG806EFXXS 27 inch 5K Gaming Monitor is an upcoming 27 in IPS Monitor. It has a 5120 x 2880 pixels (5K UHD+) resolution. It has a 1 ms response time and Adaptive Sync support. Notable features include 2 x HDMI v2.1, 1 x DisplayPort v2.1 and Headphone Jack.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This is an Upcoming Monitor.
Samsung Odyssey G8 G80HF LS27HG806EFXX… is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Samsung Odyssey G8 G80HF LS27HG806EFXX… is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Samsung Odyssey G8 G80HF LS27HG806EFXXS 27 inch 5K Gaming Monitor expected price in United States is $949.99.
Features
- 27 in Display
- 5120 x 2880 pixels (5K UHD+)
- 1 B Colors
- Flat Monitor
- 1000:1 Contrast Ratio
- 1 x Display Port v2.1
- 2 x HDMI v2.1
- 3 Year Warranty
UPCOMING
Samsung Odyssey G8 G80HF LS27HG806EFXXS 27 inch 5K Gaming Moni… Specs
General
- Form Factor: Flat
- Thickness: 59.6 mmSlim
- 3.7 kgLight
- 3 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 27 inchesAverage
- 5120 x 2880 pixels (5K UHD+)Good
- 1 ms Response Time
- 5K @180 Hz / QHD @360 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- AMD FreeSync Premium, NVIDIA G-Sync Compatible
Connectivity
- 2 x HDMI v2.1, 1 x Display Port v2.1
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
Asus TUF Gaming VG279QM 27 inch Full HD Gaming Monitor vs Asus ROG Strix XG27ACDNG 27 inch Quad HD QD-OLED Gaming Monitor
MSI MAG 271QPX QD-OLED E2 27 inch Quad HD Monitor vs MSI MAG 271QPX QD-OLED 27 inch Quad HD Monitor
MSI MAG 272F 27 inch Full HD Gaming Monitor vs Gigabyte M27QA 27 inch Quad HD Gaming Monitor
Asus ROG Strix XG259QNG-W 25 inch Full HD Gaming Monitor vs Asus TUF Gaming VG249QM5A 24 inch Full HD MonitorSamsung Odyssey G8 G80HF LS27HG806EFXXS 27 inch 5K Gaming Moni… Full Specs
General
| Series | Odyssey G8 G80HF |
| Model | LS27HG806EFXXS |
| Dimensions | 614.1 x 365.1 x 59.6 mm |
| Depth with Stand | 263.9 mm |
| Height with Stand | 566.6 mm |
| Weight | 3.7 kg |
| Weight with Stand | 6.2 kg |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 27 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | HDR10+ Gaming, HDR10, Flicker Free |
| Resolution | 5120 x 2880 pixels (5K UHD+) |
| Max Refresh Rate | 5K @180 Hz / QHD @360 Hz |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Response Time | 1 ms |
| Brightness | 400 nits (Peak) |
| Adaptive Sync | Yes, AMD FreeSync Premium, NVIDIA G-Sync Compatible |
| Number of Colors | 1 B |
| Color Gamut | 99% sRGB |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | 2 x USB Type-A |
| USB Port Details | 1 x USB Type-B (Upstream), 2 x USB 3.2 Gen 1 Type-A (Downstream) |
| Headphone Jack | Yes |
| Display Port | 1 x Display Port v2.1 |
| HDMI | 2 x HDMI v2.1 Port |
Extra
| Other Features | Eye Saver Mode, Dual Mode, Core Sync, Black Equalizer, Auto Source Switch+, Super Arena Gaming UX, Off Timer Plus |
| Stand Tilt | -2˚~25˚ |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.


















