


Asus ZenScreen MB16AC 15.6 inch Full HD Portable Monitor
$273.69 • Out Of Stock • By Asus
Asus ZenScreen MB16AC 15.6 inch Full HD Portable Monitor is a 15.6 in IPS LED Monitor. It has a 1920 x 1080 pixels (Full HD) resolution and a 60 Hz refresh rate. It has a 5 ms response time. Notable features include USB-C.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Monitor is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$273.69
Search
Asus ZenScreen MB16AC 15.6 inch Full HD Portable Monitor price in United States is $273.69. The lowest price is available at Walmart.
Features
- 15.6 in Display
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)
- 260K Colors
- Flat Monitor
- 800:1 Contrast Ratio
- 1 x USB Type-C
- 3 Year Warranty
OUT OF STOCK
Asus ZenScreen MB16AC 15.6 inch Full HD Portable Monitor Specs
General
- LED Monitor
- Form Factor: Flat
- 780 gLightest
- 3 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 15.6 inchesSmallest
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)Bad
- 5 ms Response Time
- 60 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
Connectivity
- 1 x USB Type-C
Asus ZenScreen MB16AC 15.6 inch Full HD Portable Monitor Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
MSI MAG 271QPX QD-OLED E2 27 inch Quad HD Monitor vs LG UltraGear 27GX704A-B 27 inch Quad HD OLED Gaming Monitor
Alienware AW2725DM 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs MSI MAG 275QF 27 inch Quad HD Monitor
MSI PRO MP275Q 27 Inch Quad HD Monitor vs Alienware AW2725DM 27 inch Quad HD Gaming Monitor
Asus ROG Strix XG27ACS 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs MSI MAG 274QF X24 27 inch Quad HD Gaming MonitorAsus ZenScreen MB16AC 15.6 inch Full HD Portable Monitor Full Specs
General
| Model | MB16AC |
| Depth with Stand | 8 mm |
| Height with Stand | 226.4 mm |
| Weight | 780 g |
| Weight with Stand | 0.78 kg |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 15.6 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | Low Blue Light, Flicker-free |
| Display Type | LED |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Max Refresh Rate | 60 Hz |
| Contrast Ratio | 800:1 |
| Response Time | 5 ms |
| Brightness | 220 nits |
| Backlight | W-LED |
| Number of Colors | 260K |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | 1 x USB Type-C |
| USB Port Details | 1 x USB 3.2 Type-C (DisplayPort) |
Extra
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













