





Asus Zenscreen MB16AMT 15.6 inch Full HD Portable Touch Monitor
$496.84 • Out Of Stock • By Asus
Asus Zenscreen MB16AMT 15.6 inch Full HD Portable Touch Monitor is a 15.6 in IPS LED Monitor. It has a 1920 x 1080 pixels (Full HD) resolution and a 60 Hz refresh rate. It has a 5 ms response time. Notable features include USB-C, 1 x HDMI, Anti-Glare, Built-in Speakers and Touchscreen.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Monitor is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$496.84
Search
Asus Zenscreen MB16AMT 15.6 inch Full HD Portable Touch Monitor price in United States is $496.84. The lowest price is available at Amazon.
Features
- 15.6 in Display
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)
- 260K Colors
- Flat Monitor
- 700:1 Contrast Ratio
- Touch Screen
- 1 x USB Type-C
- 1 x Micro HDMI
OUT OF STOCK
Asus Zenscreen MB16AMT 15.6 inch Full HD Portable Touch Monitor Specs
General
- LED Monitor
- Form Factor: Flat
- 3 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 15.6 inchesSmall
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)Bad
- 5 ms Response Time
- 60 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Touch Screen
- Anti Glare
Connectivity
- 1 x USB Type-C
- 1 x Micro HDMI
- Speaker Inbuilt
Asus Zenscreen MB16AMT 15.6 inch Full HD Portable Touch Monitor Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
Alienware AW3225QF 32 inch Ultra HD 4K QD-OLED Gaming Monitor vs MSI MPG 321URX QD-OLED 32 inch Ultra HD 4K Monitor
LG UltraWide 34WR50QK-B 34 inch WQHD Curved Monitor vs LG UltraGear 27GX704A-B 27 inch Quad HD OLED Gaming Monitor
Asus ROG Strix XG259QNS 25 inch Full HD Gaming Monitor vs Asus ROG Strix XG259QNG-W 25 inch Full HD Gaming Monitor
HP E27 G5 27 inch Full HD Monitor vs HP Series 5 527sw 27 inch Full HD MonitorAsus Zenscreen MB16AMT 15.6 inch Full HD Portable Touch Monitor Full Specs
General
| Model | MB16AMT |
| Depth with Stand | 9 mm |
| Height with Stand | 227.4 mm |
| Weight with Stand | 0.9 kg |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 15.6 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | Low Blue Light, Flicker-free |
| Display Type | LED |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Touch | Yes |
| Max Refresh Rate | 60 Hz |
| Contrast Ratio | 700:1 |
| Response Time | 5 ms |
| Brightness | 250 nits |
| Backlight | W-LED |
| Number of Colors | 260K |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | 1 x USB Type-C |
| USB Port Details | 1 x USB 3.2 Type-C |
| HDMI | 1 x Micro HDMI Port |
| USB Type C Details | DP Alt Mode |
Input
| Speakers | 2 x 1W |
Extra
| Other Features | 7800 mAh Battery, Display Widget, Color Temp. Selection |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















