






Asus ZenScreen MB16AWP 15.6 inch Full HD Portable Monitor
$397.64 • Out Of Stock • By Asus
Asus ZenScreen MB16AWP 15.6 inch Full HD Portable Monitor is a 15.6 in IPS LED Monitor. It has a 1920 x 1080 pixels (Full HD) resolution and a 60 Hz refresh rate. It has a 5 ms response time. Notable features include USB-C, 1 x HDMI, Anti-Glare, Built-in Speakers and Headphone Jack.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Monitor is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$397.64
Search
Asus ZenScreen MB16AWP 15.6 inch Full HD Portable Monitor price in United States is $397.64. The lowest price is available at Amazon.
Features
- 15.6 in Display
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)
- 16.7 M Colors
- Flat Monitor
- 1200:1 Contrast Ratio
- 1 x USB Type-C
- 1 x Mini HDMI
- Anti Glare
OUT OF STOCK
Asus ZenScreen MB16AWP 15.6 inch Full HD Portable Monitor Specs
General
- LED Monitor
- Form Factor: Flat
- 3 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 15.6 inchesSmallest
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)Bad
- 5 ms Response Time
- 60 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
Connectivity
- 1 x USB Type-C
- 1 x Mini HDMI
- Speaker Inbuilt
Asus ZenScreen MB16AWP 15.6 inch Full HD Portable Monitor Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Gigabyte AORUS FO27Q5P 27 inch Quad HD QD-OLED Gaming Monitor vs Asus ROG Strix OLED XG27AQDPG 27 inch Quad HD Monitor
HP V24v G5 23.8 inch Full HD Monitor vs LG UltraGear 27GS50F-B 27 inch Full HD Gaming Monitor
Alienware AW3225QF 32 inch Ultra HD 4K QD-OLED Gaming Monitor vs LG UltraGear 49GR85DC-B 49 inch DQHD Curved Monitor
Dell P2725H 27 inch Full HD Monitor vs HP Series 5 527sh 27 inch Full HD Monitor
Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
MSI MAG 271QP QD-OLED X28 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs LG UltraGear 27GX704A-B 27 inch Quad HD OLED Gaming MonitorAsus ZenScreen MB16AWP 15.6 inch Full HD Portable Monitor Full Specs
General
| Model | MB16AWP |
| Depth with Stand | 11.5 mm |
| Height with Stand | 224.8 mm |
| Weight with Stand | 1.09 kg |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 15.6 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | Low Blue Light, QuickFit, Color Temp. Selection, Trace Free Technology |
| Display Type | LED |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Max Refresh Rate | 60 Hz |
| Contrast Ratio | 1200:1 |
| Response Time | 5 ms |
| Brightness | 250 nits |
| Backlight | W-LED |
| Number of Colors | 16.7 M |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | 1 x USB Type-C |
| USB Port Details | 1 x USB Type-C (DisplayPort) |
| Headphone Jack | Yes |
| HDMI | 1 x Mini HDMI Port |
Input
| Speakers | 2 x 1W |
Extra
| Sales Package | Monitor, Quick start guide, USB-C cable, Warranty Card, ZenScreen sleeve |
| Other Features | 7800mah Battery, Trace Free Technology, SPLENDID Technology, DisplayWidget, GamePlus, Quickfit |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.

















