





BenQ BL2480T 23.8 inch Full HD Monitor
$239.99 • Out Of Stock • By BenQ
BenQ BL2480T 23.8 inch Full HD Monitor is a 23.8 in IPS Monitor. It has a 1920 x 1080 pixels (Full HD) resolution and a 60 Hz refresh rate. It has a 5 ms response time. Notable features include 1 x HDMI v1.4, 1 x DisplayPort v1.2, Anti-Glare, Built-in Speakers and VGA.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Monitor is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$239.99
Search
BenQ BL2480T 23.8 inch Full HD Monitor price in United States is $239.99. The lowest price is available at Amazon.
Features
- 23.8 in Display
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)
- 16.7 M Colors
- Flat Monitor
- 1000:1 Contrast Ratio
- 1 x Display Port v1.2
- 1 x HDMI v1.4
- Anti Glare
OUT OF STOCK
BenQ BL2480T 23.8 inch Full HD Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- Thickness: 50 mmSlim
- 3 kgLight
- 3 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 23.8 inchesSmall
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)Bad
- ~ 93 PPIAverage
- 5 ms Response Time
- 60 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
Connectivity
- 1 x HDMI v1.4, 1 x Display Port v1.2, VGA
- Speaker Inbuilt
BenQ BL2480T 23.8 inch Full HD Monitor Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor
Asus ROG Strix OLED XG27AQDPG 27 inch Quad HD Monitor vs Asus ROG Swift PG27AQDP 27 inch Quad HD OLED Monitor
Alienware AW2524HF 24.5 inch Full HD Gaming Monitor vs Asus ROG Strix XG248QSG Ace 24 inch Full HD Gaming Monitor
Alienware AW3225QF 32 inch Ultra HD 4K QD-OLED Gaming Monitor vs MSI MPG 321CURX QD-OLED 32 inch Ultra HD 4K Monitor
HP Series 5 527sa 27 inch Full HD Monitor vs BenQ GW2790Q 27 inch Quad HD MonitorBenQ BL2480T 23.8 inch Full HD Monitor Full Specs
General
| Model | BL2480T |
| Dimensions | 540 x 340 x 50 mm |
| Depth with Stand | 231 mm |
| Height with Stand | 528 mm |
| Weight | 3 kg |
| Weight with Stand | 5.7 kg |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 23.8 inches |
| PPI | ~ 93 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | Flicker Free, Low Blue Light |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Max Refresh Rate | 60 Hz |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Response Time | 5 ms |
| Brightness | 250 nits |
| Backlight | LED Backlight |
| Number of Colors | 16.7 M |
| Color Gamut | 72% NTSC |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | No USB Port |
| VGA | Yes |
| Display Port | 1 x Display Port v1.2 |
| HDMI | 1 x HDMI v1.4 Port |
Input
| Speakers | 2 x 1W |
Extra
| Stand Tilt | -5˚~20˚ |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















