





BenQ EL2870U 28-inch UHD 4K HDR Monitor
$245.99 • Out Of Stock • By BenQ
BenQ EL2870U 28-inch UHD 4K HDR Monitor is a 27.9 in TN LED Monitor. It has a 3840 x 2160 pixels (4K UHD) resolution and a 60 Hz refresh rate. It has a 1 ms response time and Adaptive Sync support. Notable features include 2 x HDMI v2.0, 1 x DisplayPort v1.4, Anti-Glare, Built-in Speakers and Headphone Jack.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Monitor is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$245.99
Search
BenQ EL2870U 28-inch UHD 4K HDR Monitor price in United States is $245.99. The lowest price is available at Walmart.
Features
- 27.9 in Display
- 3840 x 2160 pixels (4K UHD)
- 1.07 B Colors
- Flat Monitor
- 1000:1 Contrast Ratio
- 1 x Display Port v1.4
- 2 x HDMI v2.0
- Anti Glare
OUT OF STOCK
BenQ EL2870U 28-inch UHD 4K HDR Monitor Specs
General
- LED Monitor
- Form Factor: Flat
- Thickness: 66.8 mmThick
- 4.7 kgHeavy
- 3 Year Warranty
Display
- TN Panel
- 27.9 inchesLarge
- 3840 x 2160 pixels (4K UHD)Best
- ~ 158 PPIHigh
- 1 ms Response Time
- 60 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
- AMD FreeSync
Connectivity
- 2 x HDMI v2.0, 1 x Display Port v1.4
- Speaker Inbuilt
BenQ EL2870U 28-inch UHD 4K HDR Monitor Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
Asus TUF Gaming VG279QM 27 inch Full HD Gaming Monitor vs Asus ROG Strix XG27ACDNG 27 inch Quad HD QD-OLED Gaming Monitor
Alienware AW3225QF 32 inch Ultra HD 4K QD-OLED Gaming Monitor vs MSI MPG 321CURX QD-OLED 32 inch Ultra HD 4K Monitor
Alienware AW2524H 24.5 inch Full HD Gaming Monitor vs Asus TUF Gaming VG249QM5A 24 inch Full HD Monitor
Asus ROG Strix XG259QNG-W 25 inch Full HD Gaming Monitor vs Asus TUF Gaming VG249QM5A 24 inch Full HD MonitorBenQ EL2870U 28-inch UHD 4K HDR Monitor Full Specs
General
| Model | EL2870U |
| Dimensions | 657.9 x 384.9 x 66.8 mm |
| Depth with Stand | 194.6 mm |
| Height with Stand | 476.3 mm |
| Weight | 4.7 kg |
| Weight with Stand | 5.7 kg |
| Panel Type | TN |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 27.9 inches |
| PPI | ~ 158 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | Flicker-free, Low Blue Light, Brightness Intelligence Plus |
| Display Type | LED |
| Resolution | 3840 x 2160 pixels (4K UHD) |
| Max Refresh Rate | 60 Hz |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Response Time | 1 ms |
| Brightness | 300 nits |
| Backlight | W-LED |
| Adaptive Sync | Yes, AMD FreeSync |
| Number of Colors | 1.07 B |
| Color Gamut | 72% NTSC |
| Horizontal Viewing Angle | 170 ° |
| Vertical Viewing Angle | 160 ° |
Connectivity
| USB Ports | No USB Port |
| Headphone Jack | Yes |
| Display Port | 1 x Display Port v1.4 |
| HDMI | 2 x HDMI v2.0 Port |
Input
| Speakers | 2 x 2W |
Extra
| Sales Package | 1 Monitor, HDMI Cable, Power Cable, QSG, Warranty Card |
| Other Features | Super Resolution, Smart Focus, AMA (Advanced Motion Accelerator) |
| Stand Tilt | -5˚~15˚ |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
| Language Support | Arabic, Chinese (simplified), Chinese (traditional), Czech, Deutsch, English, French, Hungarian, Italian, Japanese, Korean, Netherlands, Polish, Portuguese, Romanian, Russian, Spanish, Swedish |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















