





BenQ EW2790U 27 inch Ultra HD 4K Monitor
$279.99 • Out Of Stock • By BenQ
BenQ EW2790U 27 inch Ultra HD 4K Monitor is a 27 in IPS Monitor. It has a 3840 x 2160 pixels (4K UHD) resolution and a 60 Hz refresh rate. It has a 5 ms response time. Notable features include 2 x USB-C, 3 x HDMI v2.0, Anti-Glare, Built-in Speakers and Headphone Jack.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Monitor is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$279.99
Search
BenQ EW2790U 27 inch Ultra HD 4K Monitor price in United States is $279.99. The lowest price is available at Amazon.
Features
- 27 in Display
- 3840 x 2160 pixels (4K UHD)
- 1.07 B Colors
- Flat Monitor
- 1000:1 Contrast Ratio
- 2 x USB Type-C
- 3 x HDMI v2.0
- Anti Glare
OUT OF STOCK
BenQ EW2790U 27 inch Ultra HD 4K Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- Thickness: 67.7 mmThick
- 5.6 kgHeavy
- 1 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 27 inchesAverage
- 3840 x 2160 pixels (4K UHD)Best
- ~ 163 PPIHighest
- 5 ms Response Time
- 60 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
Connectivity
- 2 x USB Type-C
- 3 x HDMI v2.0
- Speaker Inbuilt
BenQ EW2790U 27 inch Ultra HD 4K Monitor Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
Asus TUF Gaming VG27AQ5A 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs MSI MAG 275QF 27 inch Quad HD Monitor
Asus ROG Swift PG259QN 24.5 Inch Full HD Gaming Monitor vs Asus TUF GAMING VG259QM 24.5 inch Full HD Gaming Monitor
Alienware AW2725DM 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs Asus TUF Gaming VG27AQ5A 27 inch Quad HD Gaming Monitor
Asus ROG Swift PG32UCDMR 32 inch Ultra HD 4K OLED Gaming Monitor vs MSI 322URX QD-OLED 32 inch Ultra HD 4K MonitorBenQ EW2790U 27 inch Ultra HD 4K Monitor Full Specs
General
| Model | EW2790U |
| Dimensions | 614.2 x 387.8 x 67.7 mm |
| Depth with Stand | 211.2 mm |
| Height with Stand | 536.9 mm |
| Weight | 5.6 kg |
| Weight with Stand | 7.7 kg |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Size | 27 inches |
| PPI | ~ 163 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | Low Blue Light, Flicker Free, HDR10, VESA DisplayHDR 400 |
| Resolution | 3840 x 2160 pixels (4K UHD) |
| Max Refresh Rate | 60 Hz |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Response Time | 5 ms |
| Brightness | 350 nits (Typ), 400 nits (HDR) |
| Backlight | LED backlight |
| Number of Colors | 1.07 B |
| Color Gamut | 95% DCI-P3, 99% sRGB |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 3 x USB Type-A |
| USB Port Details | 1 x USB Type-C (65W Power Delivery, DisplayPort, Data), 1 x USB 3.2 Gen 1 Type-C (Downstream, 7.5W Power Charging), 3 x USB 3.2 Gen 1 Type-A (Downstream) |
| Headphone Jack | Yes |
| HDMI | 3 x HDMI v2.0 Port |
Input
| Speakers | 2 x 5W |
Extra
| Other Features | Height Adjustable Stand, Swivel & Pivot Support, AI Picture Optimization Technology, M-Book Mode, 6 Audio Modes, Brightness Intelligence 2.0 |
| Stand Tilt | -5°~20° |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















