





BenQ GW2283 22 inch Full HD Monitor
$84.99 • View Prices • By BenQ
BenQ GW2283 22 inch Full HD Monitor is a 21.5 in IPS Monitor. It has a 1920 x 1080 pixels (Full HD) resolution and a 60 Hz refresh rate. It has a 5 ms response time. Notable features include 2 x HDMI v1.4, Anti-Glare, Built-in Speakers, Headphone Jack and VGA.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
BenQ GW2283 22 inch Full HD Monitor price in United States is $84.99. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 21.5 in Display
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)
- 16.7 M Colors
- Flat Monitor
- 1000:1 Contrast Ratio
- 2 x HDMI v1.4
- Anti Glare
- 3 Year Warranty
BenQ GW2283 22 inch Full HD Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- Thickness: 55.3 mmThick
- 2.9 kgAverage
- 3 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 21.5 inchesSmall
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)Best
- ~ 102 PPIHighest
- 5 ms Response Time
- 60 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
Connectivity
- 2 x HDMI v1.4, VGA, Audio In
- Speaker Inbuilt
BenQ GW2283 22 inch Full HD Monitor Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
BenQ GW2283 22 inch Full HD Monitor Price History
You can check the price history of BenQ GW2283 22 inch Full HD Monitor below. The current price is $84.99. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
Alienware AW2725DM 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs MSI MAG 275QF 27 inch Quad HD Monitor
LG 27U631A-B 27 inch Quad HD Monitor vs BenQ GW2790Q 27 inch Quad HD Monitor
Asus ROG Strix XG27ACS 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs Asus ROG Strix XG27ACG-W 27 inch Quad HD Gaming Monitor
Asus TUF Gaming VG27AQ5A 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs MSI MAG 275QF 27 inch Quad HD MonitorBenQ GW2283 22 inch Full HD Monitor Full Specs
General
| Model | GW2283 |
| Dimensions | 489.5 x 310.9 x 55.3 mm |
| Depth with Stand | 175.1 mm |
| Height with Stand | 394.4 mm |
| Weight | 2.9 kg |
| Weight with Stand | 3.7 kg |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 21.5 inches |
| PPI | ~ 102 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | Low Blue Light, Flicker Free |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Max Refresh Rate | 60 Hz |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Response Time | 5 ms |
| Brightness | 250 nits |
| Backlight | LED Backlight |
| Number of Colors | 16.7 M |
| Color Gamut | 72% NTSC |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | No USB Port |
| VGA | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| HDMI | 2 x HDMI v1.4 Port |
| Audio In | Yes |
Input
| Speakers | 2 x 1W |
Extra
| Sales Package | Monitor, HDMI Cable, Power Cable, Warranty Card, Quick Start Guide |
| Other Features | Brightness Intelligence (B.I.) |
| Stand Tilt | -5˚~20˚ |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
| Language Support | Arabic, Chinese (simplified), Chinese (traditional), Czech, Deutsch, English, French, Hungarian, Italian, Japanese, Netherlands, Polish, Portuguese, Romanian, Russian, Serbo-Croatian, Spanish, Swedish |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.

















