




BenQ GW2490C 23.8 inch Full HD Monitor
$109.99 • Out Of Stock • By BenQ
BenQ GW2490C 23.8 inch Full HD Monitor is a 23.8 in IPS Monitor. It has a 1920 x 1080 pixels (Full HD) resolution and a 144 Hz refresh rate. It has a 5 ms response time. Notable features include 2 x HDMI v1.4, 1 x DisplayPort v1.2, Anti-Glare, Built-in Speakers and Headphone Jack.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Monitor is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$109.99
Search
BenQ GW2490C 23.8 inch Full HD Monitor price in United States is $109.99. The lowest price is available at Amazon.
Features
- 23.8 in Display
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)
- 16.7 M Colors
- Flat Monitor
- 1500:1 Contrast Ratio
- 1 x Display Port v1.2
- 2 x HDMI v1.4
- Anti Glare
OUT OF STOCK
BenQ GW2490C 23.8 inch Full HD Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- Thickness: 64 mmThick
- 3.06 kgAverage
- 3 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 23.8 inchesAverage
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)Average
- ~ 93 PPIAverage
- 5 ms Response Time
- 144 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
Connectivity
- 2 x HDMI v1.4, 1 x Display Port v1.2
- Speaker Inbuilt
BenQ GW2490C 23.8 inch Full HD Monitor Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
MSI MAG 274QRFW 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs Asus ROG Strix XG32WCS 32 inch Quad HD Gaming Monitor
MSI MAG 271QPX QD-OLED E2 27 inch Quad HD Monitor vs MSI MAG 271QPX QD-OLED 27 inch Quad HD Monitor
Asus ROG Strix XG27ACG-W 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs Asus TUF Gaming VG27AQL5A 27 inch Quad HD Gaming Monitor
Alienware AW2524HF 24.5 inch Full HD Gaming Monitor vs Asus TUF GAMING VG259QM 24.5 inch Full HD Gaming MonitorBenQ GW2490C 23.8 inch Full HD Monitor Full Specs
General
| Model | GW2490C |
| Dimensions | 540 x 328 x 64 mm |
| Depth with Stand | 207 mm |
| Height with Stand | 410 mm |
| Weight | 3.06 kg |
| Weight with Stand | 3.5 kg |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 23.8 inches |
| PPI | ~ 93 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | Flicker-free Technology, Low Blue Light Plus |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Max Refresh Rate | 144 Hz |
| Contrast Ratio | 1500:1 |
| Response Time | 5 ms |
| Brightness | 250 nits |
| Number of Colors | 16.7 M |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | No USB Port |
| Headphone Jack | Yes |
| Display Port | 1 x Display Port v1.2 |
| HDMI | 2 x HDMI v1.4 Port |
Input
| Speakers | 2 x 2W |
Extra
| Sales Package | Monitor, HDMI (v1.4), Warranty Card, Safety Instruction, Quick Start Guide |
| Stand Tilt | -5˚~20˚ |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















