





BenQ GW2490T 24 inch Full HD Monitor
$129.99 • View Prices • By BenQ
BenQ GW2490T 24 inch Full HD Monitor is a 23.8 in IPS Monitor. It has a 1920 x 1080 pixels (Full HD) resolution and a 100 Hz refresh rate. It has a 5 ms response time. Notable features include 2 x HDMI v1.4, 1 x DisplayPort v1.2, Anti-Glare, Built-in Speakers and Headphone Jack.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
BenQ GW2490T 24 inch Full HD Monitor price in United States is $129.99. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 23.8 in Display
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)
- 16.7 M Colors
- Flat Monitor
- 1300:1 Contrast Ratio
- 1 x Display Port v1.2
- 2 x HDMI v1.4
- Anti Glare
BenQ GW2490T 24 inch Full HD Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- Thickness: 61 mmThick
- 3.54 kgAverage
- 3 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 23.8 inchesSmall
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)Average
- ~ 93 PPIAverage
- 5 ms Response Time
- 100 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
Connectivity
- 2 x HDMI v1.4, 1 x Display Port v1.2
- Speaker Inbuilt
BenQ GW2490T 24 inch Full HD Monitor Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
BenQ GW2490T 24 inch Full HD Monitor Price History
You can check the price history of BenQ GW2490T 24 inch Full HD Monitor below. The current price is $129.99. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
Asus VY249HGR 23.8 inch Full HD Gaming Monitor vs LG UltraGear 24GN60R 24 inch Full HD Gaming Monitor
Asus ROG Strix XG27UCDMG 27 inch Ultra HD 4K OLED Gaming Monitor vs LG UltraGear 27GX700A-B 27 inch Quad HD OLED Gaming Monitor
MSI MAG 271QP QD-OLED X28 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs LG Ultragear 32GN650-B 32 inch Quad HD Gaming Monitor
HP E27 G5 27 inch Full HD Monitor vs HP Series 5 527sw 27 inch Full HD MonitorBenQ GW2490T 24 inch Full HD Monitor Full Specs
General
| Model | GW2490T |
| Dimensions | 540 x 343 x 61 mm |
| Depth with Stand | 241 mm |
| Height with Stand | 484 mm |
| Weight | 3.54 kg |
| Weight with Stand | 6.4 kg |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 23.8 inches |
| PPI | ~ 93 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | Flicker-free Technology, Low Blue Light Plus |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Max Refresh Rate | 100 Hz |
| Contrast Ratio | 1300:1 |
| Response Time | 5 ms |
| Brightness | 250 nits |
| Number of Colors | 16.7 M |
| Color Gamut | 99% sRGB |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | No USB Port |
| Headphone Jack | Yes |
| Display Port | 1 x Display Port v1.2 |
| HDMI | 2 x HDMI v1.4 Port |
Input
| Speakers | 2 x 2W |
Extra
| Sales Package | 1 Monitor, Power Cord, HDMI Signal Cable, Quick Service Guide, Warranty Card |
| Other Features | Height Adjustable, ePaper, Brightness Intelligence Gen2 (B.I. Gen2), One Click Switch, |
| Stand Tilt | -5˚~20˚ |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.


















