






BenQ GW2790QT 27 inch Quad HD Monitor
$249.99 • View Prices • By BenQ
BenQ GW2790QT 27 inch Quad HD Monitor is a 27 in IPS LED Monitor. It has a 2560 x 1440 pixels (QHD) resolution and a 75 Hz refresh rate. It has a 5 ms response time. Notable features include 2 x USB-C, 1 x HDMI v1.4, 2 x DisplayPort v1.2, Anti-Glare and Built-in Speakers.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
BenQ GW2790QT 27 inch Quad HD Monitor price in United States is $249.99. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 27 in Display
- 2560 x 1440 pixels (QHD)
- 16.7 M Colors
- Flat Monitor
- 1000:1 Contrast Ratio
- 2 x USB Type-C
- 2 x Display Port v1.2
- 1 x HDMI v1.4
BenQ GW2790QT 27 inch Quad HD Monitor Specs
General
- LED Monitor
- Form Factor: Flat
- Thickness: 62 mmAverage
- 5.5 kgHeavy
- 3 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 27 inchesAverage
- 2560 x 1440 pixels (QHD)Average
- ~ 109 PPIAverage
- 5 ms Response Time
- 75 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
Connectivity
- 2 x USB Type-C
- 1 x HDMI v1.4, 2 x Display Port v1.2
- Inbuilt Microphone
- Speaker Inbuilt
BenQ GW2790QT 27 inch Quad HD Monitor Prices
1% (price dropped by $3 in one month)
BenQ GW2790QT 27 inch Quad HD Monitor Price History
You can check the price history of BenQ GW2790QT 27 inch Quad HD Monitor below. The current price is $249.99. Over the past month, there has been a decrease of $3 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
Samsung Odyssey OLED G6 LS27DG600SUXEN 27 inch Quad HD Monitor vs Samsung Odyssey OLED G6 G60SF LS27FG602SNXZA 27 inch Quad HD QD-OLED Gaming Monitor
LG 27GQ50F-B 27 inch Full HD Gaming Monitor vs MSI Optix MAG273R2 27 inch Full HD Gaming Monitor
MSI PRO MP275Q 27 Inch Quad HD Monitor vs Alienware AW2725DM 27 inch Quad HD Gaming Monitor
Alienware AW2725DM 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs AOC CQ27G4H 27 inch Quad HD Curved Gaming MonitorBenQ GW2790QT 27 inch Quad HD Monitor Full Specs
General
| Model | GW2790QT |
| Dimensions | 614 x 372.3 x 62 mm |
| Depth with Stand | 238.5 mm |
| Height with Stand | 424.7 mm |
| Weight | 5.5 kg |
| Weight with Stand | 8.4 kg |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 27 inches |
| PPI | ~ 109 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | Proprietary Brightness Intelligence Plus Gen 2, Low Blue Light Plus, Flicker-Free Technology, e-Paper Mode, Color Weakness Mode |
| Display Type | LED |
| Resolution | 2560 x 1440 pixels (QHD) |
| Max Refresh Rate | 75 Hz |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Response Time | 5 ms |
| Brightness | 350 nits |
| Backlight | W-LED |
| Number of Colors | 16.7 M |
| Color Gamut | 99% sRGB |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 2 x USB Type-A |
| USB Port Details | 1 x USB Type-C (Downstream), 1 x USB 3.2 Type-C (Power Delivery 65W and DP Alt Mode), 3 x USB 3.2 Type-A |
| Headphone Jack | Yes |
| Display Port | 2 x Display Port v1.2 |
| HDMI | 1 x HDMI v1.4 Port |
Input
| Inbuilt Microphone | Noise Cancellation |
| Speakers | 2 x 2W |
Extra
| Sales Package | Monitor, Stand, Power Cord, HDMI Cable, QSG, Safety Instruction, Warranty Card |
| Stand Tilt | -5˚~20˚ |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.



















