






BenQ MOBIUZ EX321UX 32 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor
$1,049.99 • View Prices • By BenQ
BenQ MOBIUZ EX321UX 32 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor is a 31.5 in IPS Monitor. It has a 3840 x 2160 pixels (4K UHD) resolution and a 144 Hz refresh rate. It has a 1 ms response time and Adaptive Sync support. Notable features include 3 x USB-C, 3 x HDMI v2.1, 1 x DisplayPort v2.1, Anti-Glare and Headphone Jack.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
BenQ MOBIUZ EX321UX 32 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor price in United States is $1,049.99. The lowest price is available at Newegg.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 31.5 in Display
- 3840 x 2160 pixels (4K UHD)
- 1.07 B Colors
- Flat Monitor
- 1000:1 Contrast Ratio
- 3 x USB Type-C
- 1 x Display Port v2.1
- 3 x HDMI v2.1
BenQ MOBIUZ EX321UX 32 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- Thickness: 98.1 mmThick
- 7.2 kgHeavy
- 3 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 31.5 inchesAverage
- 3840 x 2160 pixels (4K UHD)Average
- ~ 138 PPIAverage
- 1 ms Response Time
- 144 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
- AMD FreeSync Premium Pro
Connectivity
- 3 x USB Type-C
- 3 x HDMI v2.1, 1 x Display Port v2.1
BenQ MOBIUZ EX321UX 32 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor Prices
7% (price dropped by $69 in one month)
BenQ MOBIUZ EX321UX 32 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor Price History
You can check the price history of BenQ MOBIUZ EX321UX 32 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor below. The current price is $1,049.99. Over the past month, there has been a decrease of $69 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
Asus ROG Strix XG27UCDMG 27 inch Ultra HD 4K OLED Gaming Monitor vs LG UltraGear 27GX700A-B 27 inch Quad HD OLED Gaming Monitor
MSI MAG 274QRFW 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs MSI G272QPF E2 27 Inch Quad HD Gaming Monitor
MSI MAG 271QP QD-OLED X28 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs LG UltraGear 27GX704A-B 27 inch Quad HD OLED Gaming Monitor
Alienware AW3225QF 32 inch Ultra HD 4K QD-OLED Gaming Monitor vs MSI MPG 321CURX QD-OLED 32 inch Ultra HD 4K MonitorBenQ MOBIUZ EX321UX 32 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor Full Specs
General
| Series | MOBIUZ |
| Model | EX321UX |
| Dimensions | 714.4 x 433.3 x 98.1 mm |
| Depth with Stand | 306 mm |
| Height with Stand | 598.7 mm |
| Weight | 7.2 kg |
| Weight with Stand | 9.7 kg |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 31.5 inches |
| PPI | ~ 138 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 1152-Zones, HDR10, VESA DisplayHDR 1000, Flicker-Free, Low Blue Light |
| Resolution | 3840 x 2160 pixels (4K UHD) |
| Max Refresh Rate | 144 Hz |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Response Time | 1 ms |
| Brightness | 700 nits (Typ), 1000 nits (Peak) |
| Backlight | Mini LED |
| Adaptive Sync | Yes, AMD FreeSync Premium Pro |
| Number of Colors | 1.07 B |
| Color Gamut | 99% Adobe RGB, 99% P3 |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | 3 x USB Type-C, 3 x USB Type-A |
| USB Port Details | 1 x USB Type-C (PowerDelivery 65W, DisplayPort Alt Mode, Data), 1 x USB 3.2 Gen 1 Type-C (Upstream), 1 x USB 3.2 Gen 1 Type-C (Downstream), 3 x USB 3.2 Gen 1 Type-A (Downstream) |
| Headphone Jack | Yes |
| Display Port | 1 x Display Port v2.1 |
| HDMI | 3 x HDMI v2.1 Port |
Extra
| Sales Package | Monitor, QSG, Warranty Card, HDMI (v2.1) Cable, USB 3.2 Cable, USB C Cable, Calibration Report, Remote Control |
| Other Features | Height Adjustable Stand, Swivel (15˚/ 15˚), Brightness Intelligence Plus Gen2 (B.I.+ Gen2), KVM Switch, Uniformity Technology, Light Tuner |
| Stand Tilt | -5˚~15˚ |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
| Language Support | Arabic, Chinese (simplified), Chinese (traditional), Czech, Deutsch, English, French, Hungarian, Italian, Japanese, Korean, Netherlands, Polish, Portuguese, Romanian, Russian, Spanish, Swedish |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.


















